Kultura

Odważni uciekinierzy

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

materiały prasowe
Dokument wyreżyserowany i sfilmowany przez chińskiego artystę Ai Weiweia „Wędrówki ludów” („Human Flow”) znalazł się w tradycyjnie rozbudowanym programie 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, obejmującym 160 filmów non-fiction.

Dokument wyreżyserowany i sfilmowany przez chińskiego artystę Ai Weiweia „Wędrówki ludów” („Human Flow”) znalazł się w tradycyjnie rozbudowanym programie 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, obejmującym 160 filmów non-fiction. Ai Weiwei opowiada o największej od czasów drugiej wojny światowej migracji, o tym, że 65 mln ludzi jest obecnie wysiedlonych z powodu działań zbrojnych czy zmian klimatu z Indii, Afganistanu, Meksyku czy z Kenii. Chiński dysydent – na co dzień mieszkający w Berlinie – nie pojawi się w Warszawie, na spotkanie z widzami przyjedzie za to artystka równie zaangażowana społecznie: M.I.A. Wykorzystuje ona muzykę pop jako narzędzie polityczne, a dokument zbudowany z jej prywatnych nagrań wideo „MATANGI/MAYA/M.I.A.” (reż. Steve Loveridge) pokazuje, jak duży wpływ miała na jej światopogląd ucieczka z rodziną ze Sri Lanki, gdzie jej ojciec był jednym z założycieli Tamilskich Tygrysów.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Warszawa, Wrocław, Gdynia, Lublin, Bydgoszcz, 11–20 maja

 

Polityka 19.2018 (3159) z dnia 08.05.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Odważni uciekinierzy"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021