Kultura

Inspirują i edukują

Transatlantyk Festival 2018

materiały prasowe
Festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki – tak organizatorzy Transatlantyku definiują swoją odrębność i misję.

Festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki – tak organizatorzy Transatlantyku definiują swoją odrębność i misję. Wiodącym tematem 8. edycji łódzkiej imprezy jest niepodległość, suwerenność państwa oraz niezależność i wolność artystyczna. Konkursom kompozytorskim, a także polskich filmów krótkometrażowych towarzyszyć będą m.in. prezentacje kina kulinarnego. W sekcji zatytułowanej „Historia Kina: Ja”, ukazującej wolność w wymiarze indywidualnym, obok słynnego „Konformisty” Bernardo Bertolucciego zostanie przypomniany nieznany szerzej wczesny dramat Paula Verhoevena „Tureckie owoce”. Z premierowych tytułów wart polecenia wydaje się nagrodzony w Cannes wojenny fresk „Donbass” Sergieja Łoznicy, a także pełen rozedrgania i zachwytu portret pięknej i uwielbianej Romy Schneider „Trzy dni w Quiberon” francusko-irańskiej reżyserki Emily Atef.

O Alexandrze McQeenie, więcej w dalszej części numeru.

Transatlantyk Festival 2018, Łódź 13–20 lipca

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Inspirują i edukują"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Dwa pokoje z kuchnią – największe marzenie w epoce gierkowskiej

M-3, czyli mieszkanie dwupokojowe z kuchnią, było podobnie jak mały Fiat wielkim marzeniem polskich rodzin epoki gierkowskiej.

Dariusz Jarosz
12.10.2021