Kultura

Znany nie tylko ze znanych

Fotoszoki Davida LaChapelle'a w Poznaniu

„Rape of Africa” (wersja nieocenzurowana), głośne zdjęcie Davida LaChapelle’a z Naomi Campbell w roli głównej. „Rape of Africa” (wersja nieocenzurowana), głośne zdjęcie Davida LaChapelle’a z Naomi Campbell w roli głównej. David LaChapelle
W Poznaniu otwiera się duża wystawa zdjęć Davida LaChapelle’a. Artysty, który tak zagiął czasoprzestrzeń sztuki, że udało mu się spiąć kicz z artyzmem.
„A New World”, 2015 r.David LaChapelle „A New World”, 2015 r.

W kategorii „oniryczna wyobraźnia twórcza” należy LaChapelle z pewnością do ścisłej czołówki artystów przełomu stuleci. Kto mógłby się z nim równać? Może projektant mody Alexander McQueen? Może twórca androginiczno-dekadenckiego videoartu Matthew Barney? „Po prostu robisz to, co lubisz, a styl przychodzi później” – tłumaczył kiedyś LaChapelle. Trzeba przyznać, że styl, który stał się jego firmowym znakiem, to niepowtarzalna i bardzo osobliwa mieszanka. Spróbujmy ją rozszyfrować.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Znany nie tylko ze znanych"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019