Kultura

Różnica skali

Mulatu Astatke, twórca ethio-jazzu, znów w Polsce

Mulatu Astatke Mulatu Astatke Edu Hawkins/Redferns
60 lat temu trafiło na Zachód trzech przybyszów, którzy zmienili obraz współczesnej muzyki afrykańskiej: Fela Kuti, Hugh Masekela i Mulatu Astatke. Ten ostatni, jedyny żyjący z całej trójki, raz jeszcze zagra w Polsce.
Pragnienie, by dokonać fuzji jazzu z muzyką ze wschodniej Afryki, dojrzewało w Mulatu Astatke przez lata.Tore Sætre/Wikipedia CC BY 4.0 Pragnienie, by dokonać fuzji jazzu z muzyką ze wschodniej Afryki, dojrzewało w Mulatu Astatke przez lata.

Fela Kuti jechał do Anglii studiować medycynę, Hugh Masekela uciekał przed apartheidem. Mulatu Astatke też nie przyjechał tu grać muzyki. Rodzina wysłała zdolnego 16-latka, żeby został inżynierem lotnictwa. Z Dżimmy w południowo-zachodniej Etiopii trafił w 1958 r. do Lindisfarne College, wówczas już przeniesionego na głęboką walijską prowincję, a później zamkniętego za długi. – To była jedna z lepszych szkół w Wielkiej Brytanii, wspaniali nauczyciele – przekonuje Astatke.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Różnica skali"

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020