Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Akcje i wybryki Banksy'ego

Antybankster Banksy

Woskowa figura Banksy'ego na wystawie jego prac w Moskwie. Woskowa figura Banksy'ego na wystawie jego prac w Moskwie. Sergey Pyatakov/Sputnik / EAST NEWS
Tyleż słynny, co i kontrowersyjny brytyjski artysta Banksy znów przypomniał o sobie, tym razem spektakularnym zniszczeniem własnej pracy podczas prestiżowej aukcji w Londynie. Nie pierwszy raz stał się bohaterem światowych mediów. Przypomnijmy najsłynniejsze jego przedsięwzięcia.
Atrapa naskalnego jaskiniowego rysunku umieszczonego przez artystę w British Museum.materiały prasowe Atrapa naskalnego jaskiniowego rysunku umieszczonego przez artystę w British Museum.

Wcześniej jednak powróćmy na moment do londyńskiego wydarzenia. Chwilę po wylicytowaniu za ponad milion funtów jego obrazu „Dziewczynka z balonem” ukryta przez twórcę w ramie obrazu niszczarka pocięła rysunek na cieniutkie paski. Banksy przyznał, że mechanizm umieścił tam przed kilku laty na wypadek, gdyby kultowa praca stała się przedmiotem transakcji. Specjaliści mają jednak wiele wątpliwości, podejrzewając, że artysta dokonał starannie zaplanowanej mistyfikacji mającej na celu podkręcenie koniunktury na jego prace.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Akcje i wybryki Banksy'ego"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022