Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sceny ze stulecia

Kadry polskiej kultury 1918–2018

Ignacy Paderewski w Poznaniu, grudzień 1918 r. Ignacy Paderewski w Poznaniu, grudzień 1918 r. FoKa / Forum
Burzliwe życie polskiej kultury 1918–2018 w kadrach ze znaczących wydarzeń, premier, filmów i występów.
Stanisława NowickaKurier Codzienny/Narodowe Archiwum Cyfrowe Stanisława Nowicka

A gdyby tak nakręcić wielką filmową produkcję patriotyczną, ale o polskiej kulturze? Zebrać najważniejsze, najgłośniejsze momenty w kolejnych slajdach? Cóż, okazałoby się, że taka forma – pełna rozruchów, protestów, a nawet samobójstw – bardziej przypominałaby dramat obyczajowy niż komedię romantyczną o miłości do ojczyzny. Rozciągnięty od występów Paderewskiego, zagrzewających do powstania w Wielkopolsce, aż po skandale wokół „Klątwy” i „Kleru” w podzielonej na dwa obozy Polsce dałby opowieść pełną niepokoju, niezbyt cukierkową. Wiemy, bo sprawdziliśmy to, raz jeszcze przeglądając najistotniejsze wydarzenia tego stulecia. Poniżej kadry z kolejnych dziesięciu dekad Rzeczpospolitej. Na stronie polityka.pl dużo dłuższy nostalgiczny przegląd polskiego życia kulturalnego – aż 100 scen do przejrzenia.

Paderewski rozpala powstanie

26 grudnia 1918 r.

Ignacy Jan Paderewski był jednym z najważniejszych ambasadorów sprawy polskiej w przeddzień zakończenia pierwszej wojny światowej. W grudniu 1918 r. wielki pianista przyjechał do Poznania nie po to, by koncertować, lecz by wesprzeć wyzwoleńcze nastroje w Wielkopolsce. W Poznaniu trwały już demonstracje antyniemieckie, ale to właśnie płomienne przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego przed hotelem Bazar uznaje się za punkt zapalny, który zainicjował wybuch powstania wielkopolskiego, jedynego wygranego w historii Polski.

Mamy światowy przebój

7 marca 1929 r.

Piosenka „Tango milonga” napisana przez Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta po raz pierwszy zostaje wykonana w kabaretowym teatrzyku Morskie Oko. Przedwojenna Warszawa żyje rywalizacją kabaretów i produkcją kolejnych szlagierów.

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Sceny ze stulecia"
Reklama