Kultura

Wszystkie wizje Niepodległej

Dwie wystawy o Niepodległości

Prace Piotra Uklańskiego zapowiadające wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prace Piotra Uklańskiego zapowiadające wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Andrzej Hulimka / Forum
Z okazji święta ministerstwo płaci, a prezydent patronuje. Ale każde z muzeów inaczej wykorzystało szansę. Kraków bardziej tradycyjnie, Warszawa – refleksyjnie.
Wystawa „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie.Bartosz Cygan Wystawa „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Przetaczają się przez kraj wystawy poświęcone stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. I w sumie trudno się dziwić. Można liczyć na przychylność decydentów, hojne dotacje, no i spełnić obywatelski, narodowy obowiązek odnotowania ważnej historycznej daty. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie skąpi pieniędzy na ekspozycje. Ze specjalnego programu „Niepodległa” pieniądze płyną szerokim strumieniem zarówno do wielkich muzeów, filharmonii, teatrów, jak i do malutkich fundacji, stowarzyszeń, domów kultury.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystkie wizje Niepodległej"

Czytaj także

Społeczeństwo

Po co nam dzisiaj harcerze

Harcerstwo jest dziś naprawdę potrzebne dzieciakom. Pytanie, czy zda test na orientację. W czasie, przestrzeni i polityce.

Martyna Bunda
15.09.2019