Na pomysł zorganizowania imprezy poświęconej „jasnej stronie gier wideo” wpadła Fundacja Indie Games Polska. Wraz z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA) organizator Games for Impact stara się zbudować platformę dyskusji o jednym z najważniejszych mediów XXI w., wzorując się na nowojorskiej inicjatywie Games for Change (G4C). Celem jest z jednej strony budowanie świadomości, że gry wideo już od dawna bywają czymś więcej niż rozrywką, z drugiej – wywołanie twórczego fermentu, nie tylko w środowisku autorów gier. W Warszawie będzie można spotkać się z twórcami ponad 30 gier wideo, odbędą się rozmowy, warsztaty – także dla dzieci – pokazy wykorzystywania nowych technologii (gogle VR/AR) i spektakle audiowizualne. To może być przełomowe wydarzenie na rodzimej scenie gier zaangażowanych, ale największe emocje, co zrozumiałe, budzi obecność zagranicznych gwiazd i pomysłów, o jakich mogą opowiedzieć.
Terapia przez grę
Festiwal otworzy Asi Burak z nowojorskiego Games for Change. To bardzo ważna postać w środowisku gier z przesłaniem i trudno o bardziej kompetentnego przewodnika po historii gier, których celem jest sprowokowanie zmian społecznych. Burak, były oficer izraelskiego wywiadu, zasłynął wielokrotnie nagradzaną grą „PeaceMaker” (2007 r.) o konflikcie na Bliskim Wschodzie. Celem gracza, mogącego wcielić się w przywódcę Izraela lub Autonomii Palestyńskiej, zmagającego się z typowymi dla tego obszaru wyzwaniami, jest doprowadzenie do pokoju, zgodnie z ideą rozwiązania bilateralnego, w którym dwa niezależne kraje funkcjonują zgodnie obok siebie.
Z naszej perspektywy to temat egzotyczny, ale warto wspomnieć, że prawdopodobnie nigdzie indziej w świecie gry wideo nie są wykorzystywane na tak szeroką skalę w celach publicystycznych lub propagandowych.