Kultura

Ostatni taki skandalista

Bernardo Bertolucci 1941-2018

Bernardo Bertolucci Bernardo Bertolucci Capital Pictures / Forum
Nie żyje autor „Ostatniego tanga w Paryżu” Bernardo Bertolucci, jeden z najważniejszych twórców filmowych XX w.
Bernardo Bertolucci szukając własnego stylu i zacierając gatunkowe granice, łączył rewolucyjne teorie z antymieszczańską krytyką.Keystone USA/ZUMAPRESS/Forum Bernardo Bertolucci szukając własnego stylu i zacierając gatunkowe granice, łączył rewolucyjne teorie z antymieszczańską krytyką.

Nadwrażliwy, stale poszukujący, wywarł ogromny wpływ na kilka pokoleń filmowców. Miał skłonność do stylizacji i barokowej maniery. Jego kino imponowało rozmachem operowych widowisk. Gęste od literackiej symboliki, efekciarskie i szokujące, opierało się na eksploracji oraz zaskakujących połączeniach kilku stale fascynujących reżysera tematów: psychoanalizy, marksizmu i erotyzmu. Największy sukces Bertolucci odniósł historycznym freskiem „Ostatni cesarz” – barwną biografią ostatniego władcy imperialnych Chin, cesarza Pu Yi.

Polityka 48.2018 (3188) z dnia 27.11.2018; Pożegnanie; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni taki skandalista"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021