Kultura

Aktorzy nieprowincjonalni

Polscy aktorzy grają za granicą

Joanna Kulig z Jodie Foster. Joanna Kulig z Jodie Foster. REX/Shutterstock / East News
Czy polskie gwiazdy kina i telewizji wypłyną w nowym roku na jeszcze szersze międzynarodowe wody?
Rafał Zawierucha rolą Polańskiego w „Once Upon a Time in Hollywood” przebojem wkroczył do światowego kina.Tomasz Adamowicz/Forum Rafał Zawierucha rolą Polańskiego w „Once Upon a Time in Hollywood” przebojem wkroczył do światowego kina.

To był jeden z tematów minionego roku – polscy aktorzy przebijający się na rynku europejskim oraz, wreszcie, w Ameryce. Symbolicznym podsumowaniem rozbudzonych nadziei było selfie zrobione w Hollywood przez Joannę Kulig i Rafała Zawieruchę, bynajmniej nie na pamiątkę turystycznego wyjazdu.

Joanna Kulig rolą Zuli w „Zimnej wojnie” w reż. Pawła Pawlikowskiego zrobiła furorę na festiwalu w Cannes, zagraniczne media pisały o aktorskim objawieniu, aktorka trafiła na okładkę francuskiego wydania „Elle”. W Stanach promuje obraz Pawlikowskiego, z nadziejami na nominacje oscarowe, wystąpiła m.in. w panelu dyskusyjnym razem z Rosamund Pike, Felicity Jones i Willemem Dafoe. I pojawiła się na imprezie Amazon Prime Video, co uwieczniła zdjęciem z Bradem Pittem. Ze Złotymi Globami wprawdzie nie wyszło, za to ekipa „Zimnej wojny” rozbiła bank na gali Europejskich Nagród Filmowych.

Pociągi różnych prędkości

Kulig ma za sobą kilkuetapową podróż do Hollywood, w zauważanych za granicą filmach Pawlikowskiego występuje od niemal dekady, zagrała też u boku Juliette Binoche w „Sponsoringu” Małgośki Szumowskiej. Była Rudą czarownicą w hollywoodzkim baśniowym krwawym horrorze „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”.

W porównaniu z nią Rafał Zawierucha rolą Romana Polańskiego w „Once Upon a Time in Hollywood” – z Bradem Pittem i Leonardo DiCaprio w rolach głównych (premiera w lipcu) – wygrał bilet na ekspres. Zanim usłyszał od Quentina Tarantino: „Cześć, Rafał, świetnie, że tu jesteś. Witam cię w rodzinie Tarantino!”, a sam powiedział do grającej Sharon Tate Margot Robbie: „Cześć, jestem twoim mężem!”, miał na koncie jedną główną rolę. Zagraną w świetnym „Księstwie” Andrzeja Barańskiego z 2012 r.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Aktorzy nieprowincjonalni"
Reklama