Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Zanim Picasso został Picassem

Błękity i róże młodego Picassa

„Błękitny pokój” Picassa z 1901 r. „Błękitny pokój” Picassa z 1901 r. The Phillips Collection / materiały prasowe
Młodego Picassa często lekceważy się, uznając, że malarz narodził się wraz z „Pannami z Awinionu” w 1907 r. Nic bardziej mylnego.
„Yo, Picasso”, autoportret Picassa z 1901 r.materiały prasowe „Yo, Picasso”, autoportret Picassa z 1901 r.

Paryskie Musée d’Orsay mieści się dokładnie w tym samym miejscu, w którym pod koniec października 1900 r., na świeżo oddanym wówczas do użytku dworcu kolejowym, z pociągu z Barcelony po raz pierwszy wysiadł osiemnastoletni Picasso. W kolejnych latach będzie jeszcze wielokrotnie, pełen wahań i wątpliwości, kursować między obu miastami, by ostatecznie wybrać stolicę Francji jako swoje miejsce do życia.

Metryka nie powinna jednak nas zmylić. Wprawdzie świat paryskiej sztuki nie miał wówczas najmniejszego pojęcia, kim jest, ale trudno też powiedzieć, że stawiał w malarstwie pierwsze kroki.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Zanim Picasso został Picassem"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022