Kultura

Wgryzanie w Gryzonię

Niezwykłe muzeum w szwajcarskiej Gryzonii

Zabudowania Muzeum Susch nad rzeką Inn. Zabudowania Muzeum Susch nad rzeką Inn. Paweł Kibitlewski, Muzeum Susch/Art Stations Foundation Ch
2 stycznia w szwajcarskiej wiosce, którą nawet palcem na mapie znaleźć trudno, Grażyna Kulczyk otworzyła muzeum, jakiego nie powstydziłoby się żadne europejskie miasto. Większość się po prostu zachwyca, niektórzy sceptycznie pytają: i kto tam przyjedzie?
Magdalena Abakanowicz „Tłum I”, 1990 r.Paweł Kibitlewski, Muzeum Susch/Art Stations Foundation Ch Magdalena Abakanowicz „Tłum I”, 1990 r.

Susch w Gryzonii, w malowniczej dolinie Engadyna. 1438 m n.p.m., czyli mniej więcej jak nasze Morskie Oko. Skrupulatne szwajcarskie statystyki odnotowały tu w 2008 r. 219 mieszkańców, zaś osiem lat później – 206. Dla niemal wszystkich podstawowym językiem jest endemiczny romansz. Pięknie, na granicy kiczu, jak wszędzie w promieniu stu kilometrów; pagórkowate pastwiska, solidne, zadbane domy, a w tle monumentalne szczyty. Człowiek odruchowo ogląda się za świstakiem, który siedzi i zawija w te sreberka.

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Wgryzanie w Gryzonię"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021