Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kryzysy wieku średniego

Komiksy lutego 2019

materiały prasowe
materiały prasowe

Tytułowy bohater komiksu „Wilson” Daniela Clowesa (przeł. Wojciech Góralczyk, Kultura Gniewu, 5/6) to mizantrop i choleryk, obdarzony irytującą skłonnością do obrażania każdego, z kim się spotyka. W przypływie niezrozumiałej nostalgii postanawia odnaleźć żonę porzuconą wiele lat wcześniej, a przy okazji dowiaduje się, że ma nastoletnią córkę... Clowes swobodnie przeskakuje od realizmu do karykaturalnej umowności. Seria gagów o irytującym faceciku zamienia się stopniowo w uniwersalną, choć podszytą wisielczym humorem opowieść o przemijaniu i rozpaczliwej potrzebie bliskości.

Ocena: 5/6

*

Potyczki z życiem to również motyw typowy dla twórczości Jeffa Lemire’a, kanadyjskiego scenarzysty i rysownika, jednego z najbardziej płodnych twórców ostatnich lat. W pierwszym tomie „Royal City” (przeł. Bartosz Sztybor, Nonstop Comics, 4/6) poznajemy rodzinę Pike’ów, straumatyzowaną przez tragiczną śmierć najmłodszego syna. Duch chłopca nawiedza rodzeństwo i rodziców (każdemu objawia się w innej postaci), zmuszając ich do szczerych rozliczeń z przeszłością. Mimo tego fantastycznego elementu Lemire tworzy realistyczny portret współczesnej rodziny – a zarazem pokryzysowej, prowincjonalnej Ameryki – bezlitosny, pozbawiony nostalgii i sentymentów.

Ocena: 4/6

*

Chwilową ucieczkę od ludzkich dramatów może zapewnić „Planetary” Warrena Ellisa i Johna Cassadaya (przeł. Paulina Braiter, Egmont Polska, 5/6) – w czasie premiery dwie dekady temu jeden z tych tytułów, które inteligentnie dekonstruowały schematy komiksów o superbohaterach. Historia tajnej organizacji, zbierającej dowody na działalność nadludzi, jest nie tylko świetną, bezpretensjonalną rozrywką, lecz przede wszystkim popisem erudycji autorów.

Polityka 8.2019 (3199) z dnia 19.02.2019; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Kryzysy wieku średniego"
Reklama