Kultura

Nagłaśnianie i wyciszanie

Słuchać Jacksona czy nie?

Korona postawiona w Londynie z okazji 60. urodzin Jacksona. Korona postawiona w Londynie z okazji 60. urodzin Jacksona. Henry Nicholls/Reuters / Forum
Słuchać czy nie słuchać Michaela Jacksona? Pytanie, które w latach 80. brzmiało lekko i naiwnie, dziś zrobiło się poważne, niemal filozoficzne.
Jackson na obrazie Davida Nordahla, który pracował dla artysty od końca lat 80. aż do jego śmierci.David Nordahl/Barcroft Media/Getty Images Jackson na obrazie Davida Nordahla, który pracował dla artysty od końca lat 80. aż do jego śmierci.

Oskarżenia o pedofilię pojawiające się w filmie „Leaving Neverland” nie są nowe – słyszymy o nich od ćwierć wieku. Jego bohaterowie zmienili przez lata swoją wersję wydarzeń, a sam Michael Jackson nie żyje od dekady. Ale mimo to prawda ekranu okazała się tak sugestywna, że właśnie teraz, po premierze dokumentu, świat obiegło pytanie: co w związku z tym jeszcze wypada?

Jeszcze zanim dokument trafił na antenę HBO, brytyjskie media doniosły, że radio BBC2 profilaktycznie zdjęło Jacksona z anteny.

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagłaśnianie i wyciszanie"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021