Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nagłaśnianie i wyciszanie

Słuchać Jacksona czy nie?

Korona postawiona w Londynie z okazji 60. urodzin Jacksona. Korona postawiona w Londynie z okazji 60. urodzin Jacksona. Henry Nicholls/Reuters / Forum
Słuchać czy nie słuchać Michaela Jacksona? Pytanie, które w latach 80. brzmiało lekko i naiwnie, dziś zrobiło się poważne, niemal filozoficzne.
Jackson na obrazie Davida Nordahla, który pracował dla artysty od końca lat 80. aż do jego śmierci.David Nordahl/Barcroft Media/Getty Images Jackson na obrazie Davida Nordahla, który pracował dla artysty od końca lat 80. aż do jego śmierci.

Oskarżenia o pedofilię pojawiające się w filmie „Leaving Neverland” nie są nowe – słyszymy o nich od ćwierć wieku. Jego bohaterowie zmienili przez lata swoją wersję wydarzeń, a sam Michael Jackson nie żyje od dekady. Ale mimo to prawda ekranu okazała się tak sugestywna, że właśnie teraz, po premierze dokumentu, świat obiegło pytanie: co w związku z tym jeszcze wypada?

Jeszcze zanim dokument trafił na antenę HBO, brytyjskie media doniosły, że radio BBC2 profilaktycznie zdjęło Jacksona z anteny. Podstawą okazało się doniesienie, że nie było go na tej antenie „już od tygodnia”. Wiadomość obiegła świat kilka razy i tylko dementi (że BBC2 prezentuje młodszych artystów i żadna decyzja tego typu nie została podjęta) mało kto zauważył. Sama wieść doprowadziła zresztą do spekulacji, kto jeszcze zakaże. I szybko pojawiło się kilka stacji – na początek w Kanadzie i Nowej Zelandii – które się na ten ruch zdecydowały. W Polsce jako pierwsze zareagowało Radio Zet, które wstrzymało emisję nagrań Jacksona „do wyjaśnienia sprawy”, jak powiedziała serwisowi Wirtualne Media rzeczniczka prasowa Eurozetu Małgorzata Kozieł.

Nic nie wskazuje, by sprawa miała zostać szybko, a już na pewno ostatecznie wyjaśniona – mimo apelacji w procesach cywilnych bohaterów filmu i procesu, który wytacza dziś stacji telewizyjnej rodzina Jacksona. Ale pytanie – czy wypada? – odbija się coraz szerszym echem. Odwoływane są występy sobowtórów artysty. Najstarsze centrum handlowe w Kopenhadze zdecydowało o usunięciu figury woskowej Jacksona. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud (które w zbiorach ma wiele wizerunków autora „Bad”) na razie „monitoruje sytuację i reakcje widzów”.

Pytanie trafiło już też do Polski.

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagłaśnianie i wyciszanie"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama