Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy na kwiecień 2019)

„Niezwyczajne zawody” „Niezwyczajne zawody” mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Ulf Stark (tekst), Anna Höglund, „Chłopiec, dziewczynka i mur”, Zakamarki, Poznań 2019. Poruszająca, choć bardzo skromna opowieść o tęsknocie za domem, którego opuszczenie wiąże się z koniecznością, a nie wyborem. Stark osadza historię w konkretnym miejscu, bo na granicy Izraela i Palestyny, a jednym z głównych bohaterów – obok dwójki dzieci – jest betonowy mur. Ale bez obaw, książka Starka nie jest doraźną publicystyką. Ma uniwersalny i ponadczasowy wydźwięk.

„Chłopiec, dziewczynka i mur”mat. pr.„Chłopiec, dziewczynka i mur”

Marianna Oklejak, „No to gramy!”, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019. W nowej autorskiej książce obrazkowej Marianna Oklejak opuszcza świat polskiej kultury ludowej i z niezwykłą fantazją oprowadza młodego czytelnika po historii muzyki rozrywkowej. Młodego, a nie małego, bo „No to gramy” to rzecz raczej dla dzieci 7+. Ogrom pracy widać tu na każdym polu: zarówno jeśli chodzi o skondensowany, treściwy tekst, jak i wspaniałe ilustracje. Oklejak po raz kolejny udowadnia, że jest doskonałą kolorystką. Do tego różnicuje formę wizualną w zależności od gatunku i stylu muzyki. Gdy przedstawia punk rock, jej kreska staje się szorstka i agresywna, gdy Kraftwerk – minimalistyczna.

„No to gramy!”mat. pr.„No to gramy!”

Iris Volant (tekst), Jarom Vogel (ilustracje), „Łodzie”, Zielona Sowa, Warszawa 2019. Wykonane w bardzo popularnej i modnej obecnie grafice wektorowej „Łodzie” dają czytelnikowi więcej, niż mógłby spodziewać się po okładce. To nie tylko atrakcyjny przegląd różnego rodzaju obiektów podzielonych na epoki, ale i opowieść o tym, jak woda i statki przyczyniały się do rozwoju ludzkiej cywilizacji na różnych jej etapach.

„Łodzie”mat. pr.„Łodzie”

Britta Teckentrup, „Jajko”, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019. Czy można zrobić ciekawą książkę o tak niepozornej rzeczy jak jajko? Britta Teckentrup udowadnia, że tak, choć tematycznie książka jest troszkę naciągnięta. Traktuje bowiem nie tylko o jajach – ich kształtach, rozwoju, wielkości – ale także o gniazdach i ptasich zwyczajach. Bezsprzecznie zaletą publikacji jest jej szata graficzna. Ilustracje Teckentrup ciążą ku realizmowi, a zarazem mają w sobie smak niedopowiedzenia, lekkość i bardzo delikatnie zestawione barwy.

„Jajko”mat. pr.„Jajko”

Ała Gutniczenko (tekst), Julia Kołomojec (ilustracje), „Niezwyczajne zawody”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. Pochodzący z Ukrainy artyści przedstawiają rodzinę, której członkowie mają bardzo oryginalne, trochę niezauważane zawody. Większość z nich wymaga zdolności manualnych lub efekty ich pracy są bardzo konkretne: pszczelarz, paleontolog, dmuchaczka szkła, kiper, a nawet przytulacz pand. Tylko architekt trochę nie pasuje do niezwyczajnej familii. Tak czy inaczej – praca rąk ludzkich zostaje tu bardzo dowartościowana.

„Niezwyczajne zawody”mat. pr.„Niezwyczajne zawody”
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną