Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Żywe kultury pikseli. Rusza Pixel Heaven Games Festival & More

Pixel Heaven Games Festival & More Pixel Heaven Games Festival & More mat. pr.
Pixel Heaven Games Festival & More to festiwal poświęcony grom wideo we wszystkich aspektach, włącznie z tymi, które każą na nie patrzeć jako na czołową sztukę XXI w.

Dużo ciekawie zapowiadających się opowieści z historii gier wideo, dyskusje i prezentacje dotyczące ich twórców (w tym roku szczególnie tych z Wielkiej Brytanii) i przedpremierowe atrakcje związane z oczekiwanymi tytułami. To w największym skrócie atuty tegorocznej edycji Pixel Heaven – festiwalu poświęconego grom wideo we wszystkich aspektach, włącznie z tymi, które każą na nie patrzeć jako na czołową sztukę XXI w. Wśród gości legendarny już laureat BAFTY i Orderu Imperium Brytyjskiego Ian Livingstone, który jako współzałożyciel Games Workshop budował świat gier fabularnych, a później pomagał kształtować rynek gier wideo jako pomysłodawca postaci Lary Croft i „Tomb Raidera”.

Do tego m.in. David Fox, który opowie o swojej karierze w słynnej Lucasfilm Games, oraz David John Pleasance, były dyrektor zarządzający Commodore UK, autor książki poświęconej otoczonemu kultem 8-bitowemu komputerowi Commodore. Będzie można też obejrzeć poświęcony temu kultowi film dokumentalny: „Commodore – Changing the World 8 Bits at a Time”.

Interesująco zapowiadają się przedpremierowe prezentacje dwóch gier: horroru „Chernobylite” tworzonego przez studio The Farm 51 (nominowane do Paszportu POLITYKI) oraz „Layers of Fear 2”, kontynuacji głośnego hitu krakowskiej firmy Bloober Team (nagrodzonej Paszportem w tej samej edycji, za rok 2017). O plany będzie można zapytać polskiego guru gamedevu, czyli środowiska twórców gier, Adriana Chmielarza, ale też komiksowego rysownika i scenarzystę Tadeusza Baranowskiego, z którym rozmowę przeprowadzi rysownik młodszego pokolenia Michał „Śledziu” Śledziński.

Na miejscu zaprezentowane zostaną nowe polskie gry niezależnych studiów, które powalczą o coraz bardziej prestiżowe Pixel Awards Europe 2019. Ale warto też zawczasu zająć kolejkę przy jednej z licznych maszyn, nierzadko już zabytkowych, na których gra się tu w klasyki. Obowiązuje ukute przez organizatorów hasło „Zero łzawej melancholii”, ale co roku nietrudno zaobserwować, jak najstarszym wygom, mistrzom archaicznych ośmiobitowych platformówek i profesorom strzelanek, łza się jednak w oku kręci.

Pixel Heaven Games Festival & More, 17–19 maja, Warszawa, stara zajezdnia autobusowa, ul. Włościańska

Szczegóły: www.pixelheavenfest.com

Reklama

Czytaj także

Kultura

Zofia Posmysz – nikt w taki sposób jak ona nie napisał o Auschwitz

Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”. Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 r. w wieku 98 lat w hospicjum w Oświęcimiu.

Justyna Sobolewska
08.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną