Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Najciekawsze książki na maj 2019 (i trochę na Dzień Dziecka)

Książki dla dzieci, które polecamy w maju (i na Dzień Dziecka) Książki dla dzieci, które polecamy w maju (i na Dzień Dziecka) mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Jenni Desmond, „Słoń”, Wydawnictwo Łajka, Sopot 2019. Po słynnej książce o niedźwiedziu polarnym Jenni Desmond przybliża młodemu czytelnikowi sylwetkę słonia. Pokazuje, jak wiele wspólnego ma ten wielki ssak z człowiekiem (życie społeczne, doskonała pamięć), a także jak delikatną potrafi być istotą mimo gigantycznej w końcu postury. Desmond potrafi łączyć poważną opowieść z lekką kreską i dużą wrażliwością.

„Słoń”mat. pr.„Słoń”

Kouam Tawa (tekst), Fred Sochard (ilustracje), „Tańcz, córko księżyca”, Zakamarki, Poznań 2019. W pewnej afrykańskiej wiosce ze związku pieśniarki i bębniarza rodzi się dziewczynka. Dziedziczy artystyczny talent po rodzicach i zostaje tancerką. W dodatku piękną tancerką. Jednak uroda nie przynosi jej szczęścia i izoluje od wiejskiej społeczności. Ta bardzo klasyczna opowieść z jeszcze bardziej klasycznym morałem wyróżnia się niestandardową szatą graficzną. Fred Sochard stylizuje swoje ilustracje na tradycyjną sztukę afrykańską, a jednocześnie jest w nich sporo nowoczesnego charakteru i soczystych barw.

„Tańcz, córko księżyca”mat. pr.„Tańcz, córko księżyca”

Chris Haughton, „Trochę się zgubiłam”, Dwie Siostry, Warszawa 2019. Jeden z najbardziej znanych europejskich ilustratorów i twórców książek obrazkowych w końcu ukazuje się po polsku. Dwie Siostry zaczynają chronologicznie, czyli od jego debiutu „Trochę się zgubiłam”. To opowieść idealna dla młodszych dzieci (1–3). Rzecz opowiada o sówce, która wypada z gniazda i szuka swojej mamy. Trafia po kolei na różne zwierzęta. Haughton w sposobie budowania opowieści przypomina trochę Jona Klassena, ale estetycznie jest zupełnie inny. Posługuje się mocnym, skrajnie wyrazistym i zarazem czytelnym kolorem.

„Trochę się zgubiłam”mat. pr.„Trochę się zgubiłam”

Wanda Chotomska (tekst), Ewa Poklewska-Koziełło (ilustracje), „Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. Zbiór tekstów poetyckich Wandy Chotomskiej z różnych okresów twórczości swoją konstrukcją przypomina wydaną nie tak dawno antologię Jerzego Ficowskiego. Podobnie jak w publikacji Wydawnictwa Wolno – Nasza Księgarnia podzieliła wiersze według pór roku i do graficznej interpretacji oddała je współczesnej ilustratorce. Tym razem jest to Ewa Poklewska-Koziełło, znana ze wspaniałej mitologii słowiańskiej, której radosny i lekki styl graficzny bardzo pasuje do utworów poetki.

„Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach”mat. pr.„Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach”

Susanna Isern (tekst), Marco Soma (ilustracje), „Siedem łóżek malutkiej popielicy”, Wydawnictwo Tako, Toruń 2019. Mała popielica nie chce spać w swoim łóżku. Czuje się samotna i bardzo się boi, więc co noc zakrada się do mieszkania innego zwierzaka, gdzie chrapie do rana, ale wstydzi się mówić o powodach swej squatterskiej działalności. „Siedem łóżek malutkiej popielicy” to książka bardzo subtelna zarówno na poziomie tekstu, jak i wysmakowanych, dopracowanych i spokojnych ilustracji.

„Siedem łóżek malutkiej popielicy”mat. pr.„Siedem łóżek malutkiej popielicy”

Tomasz Samojlik (scenariusz), Marcin Podolec (rysunki), Agata Mianowska, „Bardzo dzika opowieść, tom 1: Las złamanych serc”, Kultura Gniewu, Warszawa 2019. Nowy serial komiksowy łączący umiejętności świetnego scenarzysty, doskonałego rysownika i utalentowanej kolorystki. Dla Podolca, który do tej pory rysował głównie ludzi, tworzenie opowieści o zwierzakach to spore wyzwanie. Ten leśny thriller przedstawia losy kotki wyrzuconej na pobocze i zmuszonej do poradzenia sobie w lesie. Pierwszy tom koncentruje się na przedstawieniu postaci i scenografii, ale rzecz zapowiada się nieźle. Warto czekać na następną część.

„Bardzo dzika opowieść, tom 1: Las złamanych serc”mat. pr.„Bardzo dzika opowieść, tom 1: Las złamanych serc”

Astrid Desbordes (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), „Urodziny Edzia”, Wytwórnia, Warszawa 2019. W kolejnym tomie przygód Edzia sympatyczny wiewiórek ma urodziny. Ale wydaje mu się, że nikt o tym nie pamięta. Żal, smutek i rozczarowanie postawą przyjaciół kończą się jednak nagłym zwrotem akcji. Celowa utrata pamięci kumpli była zwyczajnie zapowiedzią niespodzianki. Przygody Edzia zawsze trzymają poziom i tak jest też tym razem.

„Urodziny Edzia”mat. pr.„Urodziny Edzia”
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną