Kultura

5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy na czerwiec 2019)

Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Izabela Zięba (tekst), Ula Palusińska (ilustracje), „Czy to długo, czy krótko?”, Warszawa, Dwie Siostry 2019. Trochę konceptualna, zabawna i bardzo pięknie zilustrowana książka o względności czasu, bazująca na kontrastach zarówno na poziomie tekstu, jak i grafiki. Zięba na konkretnych życiowych przykładach uświadamia małemu czytelnikowi, że poczucie czasu w danej sytuacji (kolejka po lody, oczekiwanie na pociąg) może być skrajnie odmienne. Palusińska posługuje się wyrazistym, plakatowym stylem bazującym na czarnych sylwetkach i zdecydowanych kolorach.

„Czy to długo, czy krótko?”mat. pr.„Czy to długo, czy krótko?”

Marianne Dubuc, „Autobus”, Wydawnictwo Łajka, Sopot 2019. Fabuła jest pozornie banalna. Mała Klara jedzie sama do babci autobusem w towarzystwie różnych zwierzaków. Na każdym przystanku ktoś wysiada i wsiada, dochodzi do rozmaitych zmian we wnętrzu pojazdu i interakcji między współpasażerami. Warto je uważnie śledzić, bo cały smak tej książki tkwi właśnie w narracyjnych, delikatnych ilustracjach, a tekst jest tylko skromnym dodatkiem.

„Autobus”mat. pr.„Autobus”

Joanna Olejarczyk (tekst), Aleksandra Gołębiewska (ilustracje), „Yeti, w którego nikt nie wierzył”, Warszawa 2019. Metaforyczna historia o przyjaźni i poczuciu własnej wartości. Tytułowy Yeti ma tę zaskakującą przypadłość, że staje się widoczny dla ludzi jedynie wtedy, gdy ktoś w niego wierzy. A wiara w Yeti nie jest przecież zbyt powszechna. Jak się okazuje, całkiem możliwa.

„Yeti, w którego nikt nie wierzył”mat. pr.„Yeti, w którego nikt nie wierzył”

David Litchfield, „Niedźwiedź i pianino”, Zielona Sowa, Warszawa 2019. Żyjący w leśnych ostępach niedźwiedź pewnego dnia znajduje na polanie pianino. Po kilku próbach, a następie regularnych ćwiczeniach staje się wirtuozem i jedzie do wielkiego miasta robić prawdziwie ludzką karierę. Ale szybko pojawia się tęsknota za dawnym życiem i przyjaciółmi. Nie jest przekonany, że sława i chwała to jednak to, co niedźwiedzie lubią najbardziej.

„Niedźwiedź i pianino”mat. pr.„Niedźwiedź i pianino”

Mike Jolley, Amanda Wood (tekst), Oven Davey (ilustracje), „Świat Przyrody”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. Bardzo skondensowana, merytoryczna dawka przyrodniczej wiedzy skonstruowana jako zestaw ilustrowanych tablic. Oven Davey posługuje się modną ostatnimi laty grafiką wektorową, przejrzystą i klarowną. Zakres tematów jest bardzo różny: od skali mikro, jaką jest budowa pióra i rodzaje ptasich nóg, po skalę makro, jaką jest przedstawienie różnych biotopów (np. środowiska przyrodniczego w Himalajach). Bardzo przyjemnie się to i czyta, i ogląda.

„Świat Przyrody”mat. pr.„Świat Przyrody”
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną