Kultura

Poważny Kazimierz

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

materiały prasowe
Program jak co roku dopełniają spotkania z twórcami i koncerty.

Festiwal Dwa Brzegi odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, w popularnym wśród turystów Kazimierzu Dolnym i jego pięknych, spokojnych okolicach, a jednak tym razem otworzą i zamkną go filmy sensacyjne i mroczne.

Rozpoczynające festiwal „Piranie” to portret włoskich nastolatków, którzy widzą swoją przyszłość we wstąpieniu w szeregi neapolitańskiej mafii, w efekcie wiodą życie, w którym równie sprawnie posługują się konsolą PlayStation i kałasznikowem.

Claudio Giovannesi nakręcił swój film na podstawie książki „Chłopcy z Paranzy” autorstwa Roberto Saviano, dziennikarza śledczego i autora słynnej „Gomorry”. O tym, w jaki sposób film powstawał, reżyser opowie w trakcie spotkania z festiwalową publicznością. Z kolei kończące imprezę „Sługi wojny” Mariusza Gawrysia traktują o śledztwie w sprawie zabójstwa transplantologa, które prowadzi para młodych policjantów. Gdy włącza się w nią wywiad wojskowy, stawka rośnie.

Szczegóły: www.dwabrzegi.pl

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, 27 lipca – 4 sierpnia, Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Poważny Kazimierz"

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020