Kultura

Brytyjki, pisarki, aktywistki

Festiwal Literacki Sopot

materiały prasowe
Szczególnie ciekawie zapowiada się debata wokół twórczości Mary Shelley i próba świeżego spojrzenia na stworzoną przez nią postać potwora Frankensteina.

Tym razem Wielka Brytania. Hasłem ósmej edycji Festiwalu Literacki Sopot będzie „Suffragettes: Votes for Woman”. Polski podtytuł „Sufrażystki, pisarki, aktywistki” dobrze oddaje sytuację dawnych, ale i współczesnych pisarek, które pisząc, zabierają głos podwójnie: jako one same, ale i reprezentantki wszystkich kobiet. Szczególnie ciekawie zapowiada się debata wokół twórczości Mary Shelley i próba świeżego spojrzenia na stworzoną przez nią postać potwora Frankensteina, czyli społecznego Innego, oraz spotkanie z Reni Eddo-Lodge, autorką głośnej książki eseistycznej „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Tegoroczna edycja festiwalu przypomina też o pisarkach i historyczkach, które przez dekady pracowały na to, aby pionierki w walce o prawa kobiet zostały włączone do historii głównego nurtu.

Szczegóły: literackisopot.pl

Festiwal Literacki Sopot, 15–18 sierpnia

 

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018