Kultura

Brytyjki, pisarki, aktywistki

Festiwal Literacki Sopot

materiały prasowe
Szczególnie ciekawie zapowiada się debata wokół twórczości Mary Shelley i próba świeżego spojrzenia na stworzoną przez nią postać potwora Frankensteina.

Tym razem Wielka Brytania. Hasłem ósmej edycji Festiwalu Literacki Sopot będzie „Suffragettes: Votes for Woman”. Polski podtytuł „Sufrażystki, pisarki, aktywistki” dobrze oddaje sytuację dawnych, ale i współczesnych pisarek, które pisząc, zabierają głos podwójnie: jako one same, ale i reprezentantki wszystkich kobiet. Szczególnie ciekawie zapowiada się debata wokół twórczości Mary Shelley i próba świeżego spojrzenia na stworzoną przez nią postać potwora Frankensteina, czyli społecznego Innego, oraz spotkanie z Reni Eddo-Lodge, autorką głośnej książki eseistycznej „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Tegoroczna edycja festiwalu przypomina też o pisarkach i historyczkach, które przez dekady pracowały na to, aby pionierki w walce o prawa kobiet zostały włączone do historii głównego nurtu.

Szczegóły: literackisopot.pl

Festiwal Literacki Sopot, 15–18 sierpnia

 

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Brytyjki, pisarki, aktywistki"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020