Kultura

Brytyjki, pisarki, aktywistki

Festiwal Literacki Sopot

materiały prasowe
Szczególnie ciekawie zapowiada się debata wokół twórczości Mary Shelley i próba świeżego spojrzenia na stworzoną przez nią postać potwora Frankensteina.

Tym razem Wielka Brytania. Hasłem ósmej edycji Festiwalu Literacki Sopot będzie „Suffragettes: Votes for Woman”. Polski podtytuł „Sufrażystki, pisarki, aktywistki” dobrze oddaje sytuację dawnych, ale i współczesnych pisarek, które pisząc, zabierają głos podwójnie: jako one same, ale i reprezentantki wszystkich kobiet. Szczególnie ciekawie zapowiada się debata wokół twórczości Mary Shelley i próba świeżego spojrzenia na stworzoną przez nią postać potwora Frankensteina, czyli społecznego Innego, oraz spotkanie z Reni Eddo-Lodge, autorką głośnej książki eseistycznej „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Tegoroczna edycja festiwalu przypomina też o pisarkach i historyczkach, które przez dekady pracowały na to, aby pionierki w walce o prawa kobiet zostały włączone do historii głównego nurtu.

Szczegóły: literackisopot.pl

Festiwal Literacki Sopot, 15–18 sierpnia

 

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Brytyjki, pisarki, aktywistki"

Czytaj także

Kultura

Historia słynnego agenta 007

23 filmy, sześciu aktorów użyczających twarzy głównemu bohaterowi, mnóstwo wypitych Martini, rozbitych aut i uwiedzionych kobiet. Filmowy James Bond, od pięciu dekad obecny na ekranach, pobił rekord, do którego nie zbliżyła się żadna inna filmowa seria.

Katarzyna Czajka
02.10.2012