Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

10 najlepszych komiksów 2019 roku

Fale Fale mat. pr.
Autorskie podsumowanie 2019 roku na rynku komiksów.

1. Fale, scenariusz i rysunki: AJ Dungo, Marginesy.

Opowieść o śmierci, żałobie i surfingu. Autoterapeutyczny komiks, stworzony przez amerykańskiego artystę po śmierci jego partnerki. Minimalistyczne arcydzieło, w którym każdy kadr i każda linijka dialogu są na swoim miejscu.

2. Encyklopedia wczesnej Ziemi, scenariusz i rysunki: Isabel Greenberg, Kultura Gniewu.

Niezwykła historia miłosna, która staje się podstawą nowego mitu o stworzeniu świata. Isabel Greenberg pożycza elementy znane z podań i baśni, lecz łączy je w świeżą, zaskakującą, bogatą w znaczenia narrację.

3. Wilson, scenariusz i rysunki: Daniel Clowes, Kultura Gniewu.

Tytułowy bohater jest zrzędliwym cholerykiem i odpychającym mizantropem. Ale to jego wady sprawiają, że łatwo się z nim zidentyfikować. Cyniczna ballada o samotności i przemijaniu stworzona przez mistrza niezależnego komiksu.

4. Kłamstwo i jak to robimy, scenariusz i rysunki: Tommi Parrish, Timof Comics.

Przypadkowe spotkanie, które niczego nie zmienia, wymiana doświadczeń, prowadząca do konstatacji, że ludzi nic już nie łączy. Smutna wizja relacji międzyludzkich we współczesnym świecie.

5. Promethea, scenariusz: Alan Moore, rysunki: J.H. Williams III, Egmont.

Alan Moore robi to, co potrafi najlepiej: miesza mitologię, kabałę, pisma mistyków, magię, fantasy i komiksy superbohaterskie. Barokowy efekt przyprawia o zawrót głowy.

6. Audubon. Na skrzydłach świata, scenariusz: Fabien Grolleau, rysunki: Jérémie Royer, Marginesy.

Biografia słynnego ornitologa Jeana-Jacques’a Audubona, który w XIX w. pracował nad najpełniejszym atlasem ptaków Ameryki. Portret naukowca, dla którego pasja była życiem i przekleństwem.

7. Anastazja, tom 2, scenariusz: Magdalena Lankosz, rysunki: Joanna Karpowicz, Kultura Gniewu.

Pięknie zilustrowana, choć pełna goryczy i gniewu dekonstrukcja mitu złotej ery Hollywood. Lecz choć akcja „Anastazji” dzieje się kilka dekad temu, fabuła jest boleśnie aktualna.

8. Angola Janga. Opowieść z Palmares, scenariusz i rysunki: Marcelo D’Salete, Timof Comics.

Wyprawa w zapomniane czasy. W XVII w. zbiegli z plantacji niewolnicy utworzyli w Brazylii swoje własne państwo: Małą Angolę. Przejmująca historia upokorzenia, buntu i walki o godność.

9. Frankenstein żyje, żyje!, scenariusz: Steve Niles, rysunki: Bernie Wrightson, KBoom.

Ciąg dalszy losów potwora Frankensteina, tyle że zamiast horroru mamy tu filozoficzny namysł nad życiem i naturą człowieczeństwa. Wspaniałe ilustracje zmarłego w 2017 r. Berniego Wrightsona.

10. Dziennik Anne Frank, scenariusz: Ari Folman, rysunki: David Polonsky, Wydawnictwo Stapis.

Subtelna, inteligentna adaptacja jednego z najsłynniejszych pamiętników czasów wojny, wydobywająca z niego to, co najistotniejsze: grozę życia w ukryciu, niegasnącą nadzieję, a nawet odrobinę dyskretnego humoru.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Afisz. Podsumowania 2019 roku; s. 125
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną