Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Luty 2020: Pięć książek dla dzieci (i coś dla nastolatków)

Okładka książki „Pamiętniki Wisienki” Okładka książki „Pamiętniki Wisienki” mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Susanna Isern (tekst), Marco Somà (ilustracje), „Idealna chwila”, Wydawnictwo Tako, Toruń 2020

Pewnego dnia mała wiewiórka otrzymuje tajemniczą i na tyle porywającą wiadomość, że zrywa się na równe nogi, by bezzwłocznie udać się do nadawcy. Ale na swojej drodze spotyka wielu mieszkańców lasu. Każdy z nich ma do wiewiórki pilną prośbę, a ta z kolei nie umie odmawiać. Wyprawa zaczyna się niebezpiecznie opóźniać. Zakończenie „Idealnej chwili” jest przewrotne, a opowieść staje się wielką pochwałą altruizmu, co w świecie nastawionym na zysk i cel przynosi miłą odmianę.

Okładka książki „Idealna chwila”mat. pr.Okładka książki „Idealna chwila”

Tove Jansson, „Małe trolle i duża powódź”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2020

Nasza Księgarnia postanowiła wznowić pierwsze wydanie przygód Muminków z oryginalnymi ilustracjami Tove Jansson. Na pierwszy ogień poszły „Małe trolle i duża powódź”, a bohaterowie jeszcze nie przypominają do końca tych postaci, które stały się ikonami literatury dziecięcej. Ilustracje Jansson są zresztą bardzo ciekawe: to delikatnie nakreślone, pełne detali miniatury, tajemnicze, ale i delikatnie niepokojące.

Okładka książki „Małe trolle i duża powódź”mat. pr.Okładka książki „Małe trolle i duża powódź”

Paweł Mildner, „Lody we wszystkich smakach”, Dwie Siostry, Warszawa 2020

Prosty, świetnie narysowany i zabawny picturebook Pawła Mildnera tym razem poświęcony jest marzeniom. Takim, które da się spełnić, i tym zupełnie nierealnym. Właśnie na tym napięciu zbudowana jest cała książka-wyliczanka, zilustrowana w mocnym, plakatowym stylu. W tym wypadku nie trzeba niczego więcej.

Okładka książki „Lody we wszystkich smakach”mat. pr.Okładka książki „Lody we wszystkich smakach”

Joris Chamblain (scenariusz), Aurélie Neyret (ilustracje), „Pamiętniki Wisienki”, Egmont Warszawa 2020

Komiks dla młodszych nastolatków przedstawiający losy tytułowej bohaterki, która marzy, by zostać pisarką. Zresztą jej koleżanki również mają twórcze aspiracje, a prowincjonalne miasteczko, gdzie przyszło im mieszkać, sprawia wrażenie, jakby mieszkali w nim sami kreatywni outsiderzy. Cóż, troszkę to naiwne, nawet w przypadku komiksu dla młodzieży. Naiwność rekompensują za to rysunki – bardzo dobry francuski mainstream ciążący ku realizmowi, z malarskimi chwytami i efektowną paletą barw.

Okładka książki „Pamiętniki Wisienki”mat. pr.Okładka książki „Pamiętniki Wisienki”

Quino, „Mafalda”, tom 1, Nasza Księgarnia, Warszawa 2020

Odwrotnością „Pamiętników Wisienki” jest „Mafalda”. Rysowana ostrą, szorstką kreską historia, zbiór pasków prasowych o najsłynniejszej argentyńskiej dziewczynce. Mafalda dopiero idzie do szkoły, ale już doskonale wie, jak wygląda życie. Geopolitykę ma w jednym palcu, świat dorosłych uważa za wielkie nieporozumienie, a jej ulubioną rozrywką jest zabawa w wybuch jądrowy. Komiks powstawał w latach 60. i 70. XX w., więc jego wydźwiękowi nie ma się co dziwić. Świetna rzecz dla starszych nastolatków, choć czasem dorośli będą musieli im lepiej naświetlić kontekst. Zdecydowanie nie dla małych dzieci.

Okładka książki „Mafalda”mat. pr.Okładka książki „Mafalda”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną