Kultura

Sztuka oszukiwania

10 największych artystycznych mistyfikacji

Han van Meegeren i jego obraz Vermeera. Han van Meegeren i jego obraz Vermeera. Fine Art Images / EAST NEWS
Twórcy kultury potrafią zmyślać historie – za to ich kochamy. Ale dziesięć największych artystycznych mistyfikacji, które wybraliśmy, nie wszystkim mogło się podobać.

Epicki szwindel

W 1761 r. szkocki poeta James Macpherson ogłosił, że dokonał niebywałego odkrycia: odnalazł epicki poemat o celtyckim bohaterze Fingalu, napisany w III w. n.e. w języku gaelickim przez syna Fingala, barda Osjana. Już rok wcześniej opublikował „Fragmenty starożytnej poezji zebranej w Górach Szkocji”, potem (już po wydaniu „Fingala”) większy zbiór utworów owego barda, zatytułowany „Pieśni Osjana” („The Works of Ossian”), zaś w 1773 r.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka oszukiwania"

Czytaj także

Ja My Oni

Magda: Jestem osobą interpłciową

Rozmówczyni zawodowo zajmuje się fotografią dokumentalną. Jest aktywnie zaangażowana w działania na rzecz społeczności osób ze zróżnicowanymi cechami płci, współpracowała z Intersex UK, prowadzi wykłady. Pracuje nad książką będącą zbiorem rozmów z osobami interpłciowymi, ich partnerami/partnerkami i rodzicami. Aktualnie we współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii organizuje spotkania informacyjne o interpłciowości oraz grupy wsparcia dla osób interpłciowych i ich rodzin.

Joanna Podgórska
18.08.2020