Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nowa fala radia

Nowe radiowe stacje internetowe

Magdalena Jethon, była szefowa Trójki, współtwórczyni radia Nowy Świat. Magdalena Jethon, była szefowa Trójki, współtwórczyni radia Nowy Świat. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Popularność stacji radiowych podczas domowej izolacji rośnie. Alternatywą dla tradycyjnych są te internetowe. Właśnie pojawiła się kolejna, o budzącej skojarzenia nazwie RadioSpacja. A wkrótce w sieci zadebiutują radiowcy z dawnej Trójki.
Paweł Sito, dawny dyrektor programowy Radiostacji, dziś szef internetowej RadioSpacji.Darek Stawski Paweł Sito, dawny dyrektor programowy Radiostacji, dziś szef internetowej RadioSpacji.

„Sieć w domu!” – hasło reklamowe RadioSpacji, która wystartowała 24 marca, już w kwarantannie, brzmi dziś bardzo sugestywnie, nawet bez wykrzyknika. – Każdy w tym trudnym czasie robi to, co potrafi najlepiej – tłumaczy szef stacji Paweł Sito. – My chcemy poprzez nasze audycje dać ludziom zamkniętym w domach, bombardowanym strasznymi informacjami, trochę dobrej energii i radości. Być odskocznią od stacji newsowych i okazją do spotkania z człowiekiem będącym w takiej samej sytuacji.

Dosłownie w takiej samej, bo stacja jest robiona metodami chałupniczymi, nie ma siedziby, didżeje i didżejki nadają z własnych mieszkań, używając osobistych komputerów jako konsolety. Chwilowo konkurencja w tej dziedzinie – nawet duże stacje – też korzysta z domowych mikrofonów, ale stacja Sity zamierza to robić także po ustaniu pandemii. Te mieszkania autorów z RadioSpacji bywają zresztą całkiem daleko. Jacek Kaczyński nadaje z Bali, a w planach są audycje z San Francisco czy Paryża.

Za projektem stoją Paweł Sito i Hubert Augustyniak. Pierwszy to dyrektor programowy legendarnej Radiostacji z jej najlepszych lat (1998–2001). RadioSpacja nie tylko tytułem nawiązuje do swojej poprzedniczki, także trzon autorów i autorek audycji to ludzie, którzy dwie dekady wcześniej zdobywali pierwsze szlify pod okiem i uchem Sity. Słuchaczy znów budzi Andrzej Szajewski, w niedzielne popołudnia Novika jak dawniej puszcza piosenki w audycji „Leniwa niedziela”, w „Dzikich polach” znów gra się ze słuchaczami w RPG. Różnica jest choćby taka, że gdy w robionej z punkową dezynwolturą Radiostacji na antenie padały przekleństwa, reagowali szefowie Sity i KRRiT. Gdy padają w audycjach nadawanych w RadioSpacji, reagują słuchacze, pisząc na facebookowej grupie, że słuchają z dziećmi i prosiliby o nieco bardziej stonowany język.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa fala radia"
Reklama