Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Szatan rządzi polityką

Kazik dla „Polityki”: Szatan rządzi polityką

„Ten podział toczy nas przynajmniej od nieudanej próby założenia PO-PiS. Rodziny ze sobą nie rozmawiają.” „Ten podział toczy nas przynajmniej od nieudanej próby założenia PO-PiS. Rodziny ze sobą nie rozmawiają.” Darek Golik / Forum
To nie jest piosenka o tym, że Jarosław Kaczyński poszedł na cmentarz, tylko o tym, że inni nie mogli – tłumaczy Kazik Staszewski, autor płyty „Zaraza” i sprawca zamieszania związanego z utworem „Twój ból jest lepszy niż mój”.
Kazimierz Staszewski (ur. 1963 r.), czyli Kazik – muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów, kompozytor.Darek Golik/Forum Kazimierz Staszewski (ur. 1963 r.), czyli Kazik – muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów, kompozytor.

MIROSŁAW PĘCZAK: – Płytę „Zaraza” odbieram jako rozbudowaną impresję o sytuacji pandemii. Śpiewasz o tym, co społeczne, polityczne, ale i o tym, co osobiste, nawet intymne. Która z tych perspektyw jest ważniejsza?
KAZIK STASZEWSKI: – Zakładasz, że zastosowałem jakąś klasyfikację według kryterium ważności? Nie, to zupełnie inaczej wyglądało. Każda z tych perspektyw była tak samo ważna, być może poza takimi lekkimi tekstami. Albo jeszcze inaczej: każdy z tych punktów widzenia występuje, raz taki, raz inny, bez jakiegoś hierarchicznego porządku. A zaczęło się tak. Pewnego dnia dotarła do Polski tzw. pandemia i w efekcie zaczęto nam odwoływać koncerty, co się odbywało nie od razu, ale tak raczej sukcesywnie: najpierw odwołano dwa koncerty, potem trzy, jeszcze żyliśmy nadzieją, że może coś się da uratować. Nic oczywiście z tego nie wyszło, do tego odpadły plany turystyczne. Na przykład nasz – mój i Ani – wyjazd do Izraela, o którym marzymy od lat. Odpadł mi wyjazd na Teneryfę, gdzie chciałem być w Wielki Piątek i pouczestniczyć w procesjach w mieście La Laguna, które są niepowtarzalnym zjawiskiem…

A w moim harmonogramie wszystko do końca 2021 r. było zaplanowane: koncertowanie, próby, odpoczynek, wszystko. I nagle okazuje się, że tego nie ma. Że nic nie muszę, nie trzeba się spieszyć, myśleć o organizacji tego i owego. I poczułem ulgę, bo oto przyszedł czas, kiedy można poddać się jakiejś refleksji, przemyśleć różne rzeczy, ustawić sobie hierarchię ważności różnych rzeczy, pobyć dłużej z żoną, z młodszym synem (ze starszym i z wnuczkami, niestety, nie mogliśmy się komunikować, dopiero teraz, zaledwie parę dni temu, się spotkaliśmy)... Chciałem zebrać Kult, ale na przeszkodzie stanęły różne zakazy przemieszczania się, zamknięcie granic – jeden kolega mieszka w Londynie, inny w Poznaniu, inny w Zielonej Górze – więc rozpuściłem zespół do domu.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Kultura; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Szatan rządzi polityką"
Reklama