Kultura

Projekty pokorne

Rozmowa z projektantami xystudio, laureatami Nagrody Architektonicznej POLITYKI

Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, patio. Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, patio. xystudio
Przyglądamy się, jak funkcjonują nasze budynki, rozmawiamy z użytkownikami. I wyciągamy wnioski – mówią architekci z pracowni projektowej xystudio: Marta Nowosielska, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński, laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI za Dom dla Bezdomnych w Jankowicach.
Dom dla Bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, Jankowice.xystudio Dom dla Bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, Jankowice.

PIOTR SARZYŃSKI: – Zacznę od pytania boleśnie banalnego, ale tym razem niepozbawionego sensu: liczyliście na zwycięstwo?
FILIP DOMASZCZYŃSKI: – Szczerze mówiąc, mieliśmy wielką nadzieję, że dostaniemy się do finałowej piątki, jednak wiedzieliśmy, że nie mamy na to wpływu – stąd wielka euforia po ogłoszonych nominacjach. Potem już tylko trzymaliśmy kciuki, ale ocenialiśmy nasze szanse tak na 20 proc. Sama nagroda cieszy także dlatego, że dzięki niej udało się wyciągnąć z ukrycia problem bezdomności – zaczęło się o tym mówić, a to już coś.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Projekty pokorne"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007