Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Groza życia

Kłopotliwi klasycy fantastyki

Po zarzutach o rasizm zamiast podobizny pisarza H.P. Lovecrafta, statuetka przedstawia drzewo i księżyc w pełni. Po zarzutach o rasizm zamiast podobizny pisarza H.P. Lovecrafta, statuetka przedstawia drzewo i księżyc w pełni. materiały prasowe
Dawni klasycy fantastyki mierzą się z oskarżeniami o rasizm, pedofilię lub molestowanie seksualne. Odwraca to sympatie fanów, ale czy może wywrócić do góry nogami kanon?
World Fantasy Award, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla twórców fantastyki, przyznawane od 1975 r. Do 2015 r. statuetka nagrody przedstawiała popiersie H.P. Lovecrafta, ikony gatunku.materiały prasowe World Fantasy Award, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla twórców fantastyki, przyznawane od 1975 r. Do 2015 r. statuetka nagrody przedstawiała popiersie H.P. Lovecrafta, ikony gatunku.

Czarnoskóry chłopiec imieniem Atticus kocha fantastykę. Uwielbia wspaniałą mitologię Cthulhu wykreowaną przez H.P. Lovecrafta, zaczytuje się w jego książkach, mimo że zna wiersz Lovecrafta z 1912 r. zatytułowany „O stworzeniu czarnuchów”. Być może trafił też na opowiadanie „Widmo nad Innsmouth” i jak wielu innych doszukał się w nim rasistowskiego i ksenofobicznego przekazu. Młody Atticus jest rozdarty, wsłuchuje się więc w słowa swojego wuja, jak on fana Lovecrafta, który przekonuje, że nie można się wściekać na książki: „Powieści są jak ludzie, Atticusie, i sama sympatia do nich nie wystarczy, by stały się idealne.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Groza życia"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022