Kultura

Z trwogi w nadzieję

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

materiały prasowe
Trudno uniknąć wrażenia, że rzeczywistość wokół nas przyspieszyła.

Trudno uniknąć wrażenia, że rzeczywistość wokół nas przyspieszyła. Pandemia koronawirusa, nadciągający finansowy kryzys, katastrofa klimatyczna, wymierzone w autorytarne władze masowe protesty w Stanach Zjednoczonych, na Białorusi i w Hongkongu. Na filmy próbujące opisać stan świata w 2020 r. będziemy musieli jeszcze poczekać, ale bogaty program festiwalu Millennium Docs Against Gravity przypomina, że to, co dzieje się dziś, jest konsekwencją dekad zaniedbań, bezmyślności i krótkowzrocznej polityki. Okazją do spojrzenia za kulisy wielkiej finansjery będzie „Davos. Centrum świata” Marcusa Vettera, który przez trzy lata podglądał to, co dzieje się podczas Światowego Forum Ekonomicznego. W „Ulicy Gentryfikacji 1” Zed Nelson na przykładzie Londynu pokazuje, jak zmieniają się współczesne miasta, w których dominują korporacyjne biurowce i luksusowe apartamenty. W „Odbudować Paradise” Ron Howard przygląda się odrodzeniu kalifornijskiego miasteczka zniszczonego przez wywołane suszą pożary. Zaś wstrząsające „Witamy w Czeczenii” Davida France’a – zapis prześladowań, jakich ofiarami padają w kaukaskiej republice osoby nieheteronormatywne – staje się w kontekście rozpętanej przez nasz rząd nagonki na osoby LGBT wymownym ostrzeżeniem.

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, 4–13 września, Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Poznań

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Z trwogi w nadzieję"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021