Kultura

Historia obrazkowo

Zagraniczne komiksy o polskiej historii

Gaétan Nocq, „Raport W”. Gaétan Nocq, „Raport W”. materiały prasowe
Świetny francuski komiks o tajnej misji Witolda Pileckiego w Auschwitz przypomina, że polska historia bywa najciekawsza, gdy ją otrząsnąć z patosu i popatrzeć na nią z dystansu.
Oniryczna powieść graficzna Gaétana Nocqa „Raport W” o rotmistrzu Pileckim.materiały prasowe Oniryczna powieść graficzna Gaétana Nocqa „Raport W” o rotmistrzu Pileckim.

Plac apelowy obozu Auschwitz zatopiony we mgle. Więźniowe z nowego transportu czekają bez ruchu na rozkazy. Wśród nich Witold Pilecki, który dostał się do obozu z własnej woli. Ma zbudować podstawy organizacji podziemnej, werbować sojuszników z nadzieją, że uda się wywołać powstanie przeciw nazistowskim oprawcom. Pod pseudonimem Tomasz Serafiński spędził w obozie ponad dwa i pół roku, a jego raporty, spisane w 1943 r., są bezcennym dokumentem i relacją z pierwszego okresu działalności Auschwitz.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Historia obrazkowo"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007