Kultura

Grono gniewu

Szturm latynoskich autorek

Od lewej: Ariana Harwicz, Dolores Reyes i Samanta Schweblin. Od lewej: Ariana Harwicz, Dolores Reyes i Samanta Schweblin. Albert Zawada/Agencja Gazeta, Santiago Saferstein, Laurent Denimal/Opale/East News
Latynoskie autorki podbijają świat, pisząc o przemocy wobec kobiet, realnej grozie czy seksie. Ta fala dotarła też do Polski.
Mariana EnriquesForum Mariana Enriques

Ariana Harwicz napisała powieść o matce niemowlęcia, która snuje dzieciobójcze fantazje, a nocami uprawia seks z nieznajomym mężczyzną. Samanta Schweblin stworzyła niepokojącą historię o maskotkach, którymi sterują ludzie podłączeni do internetu. Gabriela Wiener obsadziła samą siebie w roli głównej bohaterki prowokacyjnych reportaży o seksie i ciele, a Dolores Reyes mierzy się z tematem morderstw popełnianych na kobietach poprzez postać jasnowidzki-ziemiożerczyni. Strefa komfortu nie jest za często odwiedzanym miejscem przez autorki najnowszej latynoskiej prozy.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Grono gniewu"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001