Kultura

Kundera. Non fiction

Lustracja Kundery

Milan Kundera w Paryżu, 1969 r. Milan Kundera w Paryżu, 1969 r. Chochola/Sipa Press / EAST NEWS
Milan Kundera co rusz ląduje w Czechach na politycznym ołtarzu w roli kozła ofiarnego, a teraz pod lupę trafia jego życie erotyczne. Polakom ten obrazek może się wydać znajomy.
Biografia Kundery autorstwa Jana Nováka (na fot.) wpisuje się w lustracyjną poetykę.Igor Zehl/ČTK/PAP Biografia Kundery autorstwa Jana Nováka (na fot.) wpisuje się w lustracyjną poetykę.

Czytał pan już tę książkę o Kunderze? – to pytanie od kilku tygodni pada w niemal każdej mojej rozmowie z Czechami. Już dziś można powiedzieć, że „Kundera. Czeskie życie i czasy” Jana Nováka to nad Wełtawą przebój czytelniczy roku. Ludzie debatują o nim w kawiarniach i gospodach, na łamach niszowych periodyków i poczytnych gazet. – Ta książka podzieliła moich rodaków na dwa obozy: novakowców i antynovakowców – stwierdza pół żartem, pół serio znany pisarz i eseista Pavel Kosatík, autor wydanej w Polsce biografii Olgi Havlowej.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Kundera. Non fiction"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016