Kultura

Wiersze nie na sztandary

Louise Glück: strofy noblistki

Louise Glück przed swym domem w Cambridge, Massachusetts. Louise Glück przed swym domem w Cambridge, Massachusetts. Katherine Taylor/Reuters / Forum
Tegoroczny werdykt Akademii Szwedzkiej jest czysto literacki, bez wymiaru politycznego. I każe oczekiwać na polskie przekłady.
W Stanach Zjednoczonych Louise Glück jest bardzo popularna i doceniona, otrzymała większość znaczących nagród.EAST NEWS W Stanach Zjednoczonych Louise Glück jest bardzo popularna i doceniona, otrzymała większość znaczących nagród.

Nazwiska laureatki Louise Glück, które odczytał sekretarz Akademii, wielu czytelników nigdy nie słyszało. Amerykańska 77-letnia poetka była nieznana w wielu krajach, nie tylko w Polsce, za to w Stanach Zjednoczonych jest bardzo popularna i doceniona, otrzymała większość znaczących nagród. W Polsce zaledwie jej trzy wiersze pojawiły się w antologii „Dzikie brzoskwinie” Julii Hartwig wiele lat temu.

Glück jest 16. kobietą wyróżnioną literackim Noblem, pierwszą poetką po wyborze Wisławy Szymborskiej w 1996 r.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiersze nie na sztandary"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021