Kultura

Uwagi przed końcem świata

Kilka uwag przed końcem świata

Podróż poszerza nasz widnokrąg, bycie zauważonym może wiązać się z akceptacją otoczenia lub jej brakiem. Podróż poszerza nasz widnokrąg, bycie zauważonym może wiązać się z akceptacją otoczenia lub jej brakiem. Bogdan Krężel / Forum
Bohaterowie „Naszej małej stabilizacji” Tadeusza Różewicza pozostają obojętni na nadchodzącą katastrofę. I chociaż żyją ze sobą, nie dostrzegają nawet siebie nawzajem. A przecież utwór powstał w 1964 r., w czasie bez komputerów, internetu i smartfonów. Dlaczego od tamtej pory, po latach rozwoju informatyki, tak mało zmieniło się w naszym postrzeganiu świata?
Kiedy pojawił się covid, lękom towarzyszyła nadzieja – ludzie wycofali się do domów, a przyroda zaczęła odżywać.Getty Images Kiedy pojawił się covid, lękom towarzyszyła nadzieja – ludzie wycofali się do domów, a przyroda zaczęła odżywać.

Najpierw, jak zwykle, szukałam odpowiedzi w sztuce. Wybrałam „Wesele na Bródnie”, które nie opiera się konwencji klasycznego spektaklu. Jego twórcy, reżyserka Agnieszka Olsten i rzeźbiarz Paweł Althamer, wcielają się w główne role Gospodyni i Gospodarza. Samo słowo Wesele, świadomie nawiązujące do Wyspiańskiego, nie zostało wzięte w osobny cudzysłów, a z całego narodowego dramatu wyjęto zaledwie fragment kwestii Racheli: „zaproście tu na Wesele/ wszystkie dziwy,/ kwiaty, krzewy,/ pioruny,/ brzęczenia,/ śpiewy…”.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Ex-Centrum; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Uwagi przed końcem świata"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021