Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Na czas niepokoju

Komiksy października 2020

materiały prasowe
materiały prasowe

Głośna książka „Sapiens: Od ludzi do bogów”, która kilka lat temu zapewniła Yuvalowi Noahowi Harariemu awans do pierwszej ligi popularyzatorów nauki, doczekała się zaskakującej adaptacji. Na szczęście „Sapiens: Opowieść graficzna” (przeł. Michał Romanek, Wydawnictwo Literackie, 4/6) nie jest zwyczajnym przełożeniem treści książki na język komiksu. Refleksje na temat ewolucji gatunku ludzkiego wzbogacono o liczne odniesienia do literatury, popkultury, a także klasycznych dzieł sztuki. Harari – który jest również głównym bohaterem i narratorem komiksu – połączył siły ze scenarzystą Davidem Vandermeulenem i rysownikiem Danielem Casanave’em, by stworzyć skrzący się inteligentnym humorem, wnikliwy, a zarazem bardzo przystępny wykład popularnonaukowy.

Ocena: 4/6

*

G.H. Fretwell, centralna postać „Trasy promocyjnej” Andiego Watsona (przeł. Jacek Żuławnik, Marginesy, 5/6), pisarz w najlepszym razie drugoligowy, na nadmiar popularności nie może narzekać. Na spotkania autorskie, organizowane w małomiasteczkowych księgarniach, czytelnicy nie przychodzą, książka sprzedaje się słabo, a wydawca unika rozmów na temat kolejnych publikacji. Na dodatek pisarz okazuje się podejrzany w sprawie zaginięcia jednej z księgarek, która niedawno udzieliła mu gościny. Wyborna satyra na rynek wydawniczy miesza się tu z niepokojącym, surrealistycznym kryminałem – choć to lektura raczej dla wielbicieli Kafki (wszak powieść Fretwella nosi tytuł „Bez K”) niż czytelników, którzy oczekują gry zgodnej z gatunkowymi regułami.

Ocena: 5/6

*

W latach 80. wybitny argentyński rysownik Alberto Breccia we współpracy z pisarzem Juanem Sasturainem stworzył przejmującą opowieść o dyktaturze, przemocy, oporze i nadziei na rewolucję „Perramus.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Na czas niepokoju"
Reklama