Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Na Osieckiej się nie traci

Serial o Agnieszce Osieckiej

Grająca w serialu dojrzałą poetkę Magdalena Popławska. Grająca w serialu dojrzałą poetkę Magdalena Popławska. TVP
Agnieszka Osiecka zmarła ponad dwie dekady temu, ale bujnego życia po życiu, obfitującego w kolejne publikacje, mogłoby jej pozazdrościć wielu żyjących twórców. Jest na tej liście nowość: serial biograficzny TVP.
Agnieszka Osiecka w 1965 r.Lucjan Fogiel/EAST NEWS Agnieszka Osiecka w 1965 r.

Dlaczego Osiecka? Choćby dlatego, że mówiąc pewne rzeczy, wypowiadała je i nazywała za rzesze kobiet, jak tłumaczy Maciej Wojtyszko, autor koncepcji wszystkich 13 odcinków serialu „Osiecka” i współscenarzysta. – Jedne były Małgośkami, inne – „na zakręcie”, kolejne utożsamiały się z „wariatką, która ciągle tańczy”, dla następnych ważne były słowa „tylko nie mów do mnie jak do żony”. To była edukacja sentymentalna dla pokoleń polskich kobiet – Osiecka dostarczała im języka miłości, ale też rozumienia samych siebie. Mnie się wydaje, że sekret jej długowieczności jest gdzieś tam. I w tym, że była wzorcem osobowym: bardzo kobieca, a nawet dziewczęca, z tym warkoczem, potem kucykiem, wchodziła w męskie grona ze swoją oryginalną wrażliwością. A kiedy dostała pierwszą nagrodę związaną z dużymi pieniędzmi – na festiwalu w Opolu – to kupiła sobie motorówkę, nazwała Mr. Paganini i pływała nią po mazurskich jeziorach. Gwiazda.

Pomysłodawczynią serialu jest producentka Joanna Ochnik, pierwsze prace ruszyły trzy lata temu. Reżyserem całości miał być Robert Gliński, ale wyreżyserował tylko pierwsze dwa odcinki i finałowy, bo odszedł do realizacji filmu o księdzu Ziei. Zastąpił go Michał Rosa, do scenarzystów – Wojtyszki i jego żony Henryki Królikowskiej – dołączył Maciej Karpiński, który przejął pieczę nad całością. Młodą Osiecką gra Eliza Rycembel, starszą – Magdalena Popławska, która w finale – jak ocenia Wojtyszko – dobrze oddała rozpad bohaterki. W Jeremiego Przyborę wciela się Grzegorz Małecki, w Daniela Passenta – Piotr Żurawski, Marka Hłaskę gra Jędrzej Hycnar, Marylę Rodowicz – Karolina Piechota, Olgę Lipińską – Aleksandra Pisula, a Hannę Bakułę – Aleksandra Konieczna.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Kultura; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Na Osieckiej się nie traci"
Reklama