Kultura

Filmy – świat

10 najlepszych zagranicznych filmów 2020

„Proces siódemki z Chicago”, reż. Aaron Sorkin „Proces siódemki z Chicago”, reż. Aaron Sorkin Netflix
Autorskie podsumowanie 2020 roku w kinie światowym.

1. Proces siódemki z Chicago, reż. Aaron Sorkin, prod. USA. Tragikomiczny portret Ameryki czasu rewolucji obyczajowej, pokojowych protestów i mordów politycznych, pasujący jak ulał do obrazu kraju, który Trump obiecał uczynić wielkim. Popisowe dialogi, wybitne aktorstwo i inteligentna zabawa.

2. Mank, reż. David Fincher, prod. USA. Nowa, wspaniała wersja „Obywa-tela Kane’a”. Równie obrazoburcza, nie mniej gorąca i wymierzona w hollywoodzki establishment. Wydarzenie, które docenią nie tylko filmoteczne szczury oraz fani talentu Gary’ego Oldmana.

3. Szarlatan, reż. Agnieszka Holland, prod. Czechy, Słowacja, Irlandia, Polska. Jeden z najlepszych filmów w bogatym dorobku polskiej reżyserki wybranej niedawno na prezydentkę Europejskiej Akademii Filmowej. Nieoczywisty, refleksyjny, o człowieku, który myślał, że jest Bogiem, a skończył jak zdrajca.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Afisz. Podsumowania 2020 roku; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Filmy – świat"

Czytaj także

Społeczeństwo

Emeryci na psychotropach

Potrafią wyłudzać recepty, tłumaczyć, że od leków, które nie uzależniają, mają alergię. I dlatego muszą brać psychotropy. A psychiatrzy przyznają: rekordziści potrafią brać je przez kilka lat.

Katarzyna Kaczorowska
26.09.2020