Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Płyty Polska

Najlepsze polskie płyty 2020 roku

materiały prasowe
Autorskie podsumowanie 2020 roku w polskiej muzyce popularnej.

1. Siksa, Zemsta na wroga, Antena Krzyku.

Płyta jak pocisk dum-dum wstrzeliła się w czas protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Anarchofeministyczny duet śmiało przekracza granice estetyki muzycznej i aktualizuje formułę artystycznego zaangażowania.

2. Nanga, Cisza w bloku, Mystic Production.

Magda Dubrawska, Maciej Dzierżanowski i Filip Różański proponują album z ważnym przesłaniem społecznym. Warto wsłuchać się w teksty o młodych kobietach z blokowisk, ciężkiej atmosferze kibolskiego nacjonalizmu, ponowoczesnej biedzie szukającej wytchnienia w grach na automatach, taniej popkulturze albo psychoaktywnych używkach.

3. Kazik, Zaraza, S.P. Records.

Tryumfalny powrót Kazika do nagrań solowych, a przede wszystkim do komentowania aktualnej rzeczywistości. „Twój ból jest lepszy niż mój” z tej płyty pokazał, jak piosenka może stać się doniosłym faktem politycznym.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Afisz. Podsumowania 2020 roku; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Płyty Polska"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022