Kultura

Płyty Polska

Najlepsze polskie płyty 2020 roku

materiały prasowe
Autorskie podsumowanie 2020 roku w polskiej muzyce popularnej.

1. Siksa, Zemsta na wroga, Antena Krzyku.

Płyta jak pocisk dum-dum wstrzeliła się w czas protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Anarchofeministyczny duet śmiało przekracza granice estetyki muzycznej i aktualizuje formułę artystycznego zaangażowania.

2. Nanga, Cisza w bloku, Mystic Production.

Magda Dubrawska, Maciej Dzierżanowski i Filip Różański proponują album z ważnym przesłaniem społecznym. Warto wsłuchać się w teksty o młodych kobietach z blokowisk, ciężkiej atmosferze kibolskiego nacjonalizmu, ponowoczesnej biedzie szukającej wytchnienia w grach na automatach, taniej popkulturze albo psychoaktywnych używkach.

3. Kazik, Zaraza, S.P. Records.

Tryumfalny powrót Kazika do nagrań solowych, a przede wszystkim do komentowania aktualnej rzeczywistości. „Twój ból jest lepszy niż mój” z tej płyty pokazał, jak piosenka może stać się doniosłym faktem politycznym.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Afisz. Podsumowania 2020 roku; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Płyty Polska"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021