Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Powieść "Lala"

"Lala” Jacka Dehnela (ur. 1980) to jeden z najciekawszych debiutów powieściowych mijającego roku.

Tą książką autor, poeta i i tłumacz poezji Philipa Larkina, laureat Nagrody Kościelskich za 2005 r., w imponującym stylu dołącza do grona najciekawszych polskich prozaików.

Tytułowa „Lala” to babka narratora, urodzona w 1919 r. w Kielcach nestorka inteligenckiej rodziny. Opowiada dzieje swoje i krewnych wnukowi, ten zaś skrzętnie je zapisuje w powstającej na oczach czytelnika książce. Anegdota goni anegdotę: Żyd staje przed sądem. Sędzia pyta: Czy to prawda, że oskarżony ma sklep? Tak, ale przynosi same straty. To z czego oskarżony żyje? Z tego, że raz na tydzień, w szabas, sklep jest zamknięty. Autor swobodnie miesza plany czasowe, ani przez chwilę jednak nie gubi z oczu celu, jakim jest ni mniej, ni więcej, tylko saga rodzinna.

Ta książka kończy się zdaniem, od jakiego większość młodych prozaików by zaczęła: „A potem urodził się Jacek. Czyli ja”. A przecież jest to również autobiografia, przypominająca, że to, kim jesteśmy, zawdzięczamy także – w dobrym i złym – naszym przodkom. Wielu z nas miało taką babcię, która opowiadała niesamowite historie o rodzinnych mezaliansach, przedwojennych interesach dziadków, zrujnowanych dworkach, czerwonoarmiejcach buszujących po mieszkaniach, jakichś zwariowanych ciotkach; Dehnel zebrał je w całość, będącą jednak czymś więcej niż tylko zbiorem rodzinnych anegdot.

To misternie skonstruowana opowieść o kilku pokoleniach Polaków, godnych tego miana. Dojrzała, a przy tym – co nie tak znów częste – bardzo zabawna proza.

Aleksander Kaczorowski

Jacek Dehnel, Lala, WAB, Warszawa 2006, s. 404
 

   Fragment książki "Lala

 



Książka dostępna w sieciach EMPiK, HDS, Inmedio, Relay, salonach prasowych Ruchu i Kolportera w cenie 19,90 zł. Do nabycia w redakcji POLITYKI w wyjątkowej cenie 17 zł.

tel. 022 451 61 00, e-mail prenumerata@polityka.com.pl 

   Kup książkę w merlin.pl  
 


 
 
 

Jacek Dehnel, fot. Emilian Snarski 

 

Urodził się w 1980 r. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, prozaik, tłumacz (zajmuje się również malarstwem i rysunkiem).

Debiutował w 1999 r. zbiorem opowiadań „Kolekcja” (Marpress). W następnych latach rozgłos przyniosła mu twórczość poetycka i kolejno opublikowane tomy: „Żywoty równoległe” (Zielona Sowa, 2004 r.), „Wyprawa na południe” (Teatr Mały w Tychach, 2005 r.) oraz „Wiersze” (Lampa i Iskra Boża, 2006 r.).

Laureat licznych nagród literackich, m.in. w konkursach: Czerwonej Róży, prozatorskim Wydawnictwa Znak, literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej oraz Nagrody Kościelskich (w 2005 r.).

Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński. 
 
 

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną