Kultura

Cyprian Kamil Norwid: Spod gwiazdy rozpacznej

Cyprian Kamil Norwid: czwarty wieszcz

Portret Norwida, autorstwa Pantaleona Szyndlera, 1882 r. Portret Norwida, autorstwa Pantaleona Szyndlera, 1882 r. BEW
Niby oczywiste – w 200. rocznicę urodzin „czwarty wieszcz” musi być patronem roku. A przecież ani on sam, ani jego twórczość nigdy nie były dla rodaków oczywiste. Cyprian Kamil Norwid bywał w odbiorze kłopotliwy.
Polityka

Na pewno szczególnym momentem w dziejach naszej recepcji Norwida był ten, w którym jego poezja spotkała się z popkulturą, co – jak wiadomo – było zasługą Czesława Niemena. Na wydanej pół wieku temu płycie „Niemen Enigmatic” artysta zamieścił mianowicie suitę z tekstem Norwidowego wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod”. Utwór zajął całą stronę A longplaya – 16 i pół minuty. Dziś to nie do pomyślenia (z racji owej długości), ale wtedy grały to wszystkie kanały Polskiego Radia, powstał telewizyjny klip, no i rozgorzała narodowa debata, czy to dobrze, że kontrowersyjny piosenkarz „naśladujący Murzynów” (tak właśnie pisały gazety) wziął się za kanoniczne dzieło literackie.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyprian Kamil Norwid: Spod gwiazdy rozpacznej"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021