Kultura

Stanisław Lem: Twórca z przyszłością

Stanisław Lem: twórca z przyszłością

Stanisław Lem (1921–2006) – klasyk polskiej fantastyki naukowej, autor m.in. „Solaris”, „Bajek robotów” i „Dzienników gwiazdowych”. Stanisław Lem (1921–2006) – klasyk polskiej fantastyki naukowej, autor m.in. „Solaris”, „Bajek robotów” i „Dzienników gwiazdowych”. Jacek Barcz / EAST NEWS
Lemowski sceptycyzm i kreatywność są ciągle potrzebne, a w stulecie jego urodzin pamięć o największym polskim fantaście będziemy obudowywać w instytucjonalne ramy.
Polityka

14 lat po jego śmierci teksty o Stanisławie Lemie z reguły nadal wyliczają rzeczy, które przepowiedział dawno temu. Pisać, że przewidział wirtualną rzeczywistość, inwazje wirusów komputerowych, druk 3D czy urządzenia do złudzenia przypominające dzisiejsze smartfony – to prawić komunały. Przypominać, że jeszcze w XX w. ostrzegał o zagrożeniu nowym terroryzmem, że zapowiadał rządy robotów sterujących naszymi poczynaniami na niwie matrymonialnej i zawodowej? To też dość szeroko dostępna wiedza.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Stanisław Lem: Twórca z przyszłością"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021