Kultura

Stanisław Lem: Twórca z przyszłością

Stanisław Lem: twórca z przyszłością

Stanisław Lem (1921–2006) – klasyk polskiej fantastyki naukowej, autor m.in. „Solaris”, „Bajek robotów” i „Dzienników gwiazdowych”. Stanisław Lem (1921–2006) – klasyk polskiej fantastyki naukowej, autor m.in. „Solaris”, „Bajek robotów” i „Dzienników gwiazdowych”. Jacek Barcz / EAST NEWS
Lemowski sceptycyzm i kreatywność są ciągle potrzebne, a w stulecie jego urodzin pamięć o największym polskim fantaście będziemy obudowywać w instytucjonalne ramy.
Polityka

14 lat po jego śmierci teksty o Stanisławie Lemie z reguły nadal wyliczają rzeczy, które przepowiedział dawno temu. Pisać, że przewidział wirtualną rzeczywistość, inwazje wirusów komputerowych, druk 3D czy urządzenia do złudzenia przypominające dzisiejsze smartfony – to prawić komunały. Przypominać, że jeszcze w XX w. ostrzegał o zagrożeniu nowym terroryzmem, że zapowiadał rządy robotów sterujących naszymi poczynaniami na niwie matrymonialnej i zawodowej? To też dość szeroko dostępna wiedza.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Stanisław Lem: Twórca z przyszłością"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021