Kultura

Tadeusz Różewicz: Po stronie rozumu

Tadeusz Różewicz: kronikarz rozpadu

Tadeusz Różewicz (1921–2014) – poeta, dramaturg, prozaik. Prekursor awangardy w poezji i dramacie. Tadeusz Różewicz (1921–2014) – poeta, dramaturg, prozaik. Prekursor awangardy w poezji i dramacie. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta
Rok Różewicza to szansa, żeby przypomnieć tę część jego twórczości, do której się ostatnio nie wraca. Pojawi się też pierwsza reporterska biografia poety.
Polityka

Różewicza jest za mało. Owszem, wiersze przypomina się przy rozmaitych okazjach, czyta się je też w szkole. Ale już teatry w ostatnich latach nie wystawiały jego dramatów. Nie mamy też całościowej biografii poety – powstawały tylko monografie jego twórczości. W 2021 r. dostaniemy biografię Magdaleny Grochowskiej, która będzie miała charakter reporterski i będzie skupiała się na życiu poety, nie na twórczości. Warto byłoby wrócić teraz do Różewicza, który bez złudzeń opisywał szaleństwo cywilizacji.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Tadeusz Różewicz: Po stronie rozumu"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021