Kultura

Przestrzeń do dyskusji

Jak pandemia zmienia architekturę

Projekt Evolve (postcovidowy klub nocny) libańskiego biura architektonicznego Rabih Geha Architects. Praca prezentowana podczas wystawy „Shape of Things to Come” w ramach Dubai Design Week. Projekt Evolve (postcovidowy klub nocny) libańskiego biura architektonicznego Rabih Geha Architects. Praca prezentowana podczas wystawy „Shape of Things to Come” w ramach Dubai Design Week. Rabih Geha Architects
Pandemia zdemolowała kulturę, turystykę, gastronomię… W architekturze może przynieść ciekawe zmiany.
Projekt zrewitalizowanych bloków na osiedlu Grand Parc Bordeaux z powiększonymi oknami i dobudowaną elewacją budynku, w której powstał ogród zimowy.Philippe Ruault Projekt zrewitalizowanych bloków na osiedlu Grand Parc Bordeaux z powiększonymi oknami i dobudowaną elewacją budynku, w której powstał ogród zimowy.

Pierwsze wrażenia związane z pandemią bywały zróżnicowane. Odpoczywał słuch (mniejszy hałas) i węch (mniej spalin). Ale już wzrok bywał niepokojony widokiem pozamykanych placów zabaw, pustymi uliczkami i skwerami, przy których zwykle buzowało życie towarzyskie. Z niepokojem mijało się monofunkcyjne dzielnice biurowców, po których, jak w postapokaliptycznych wizjach, tylko hulał wiatr. I choć informacje o delfinach baraszkujących w kanałach Wenecji i dzikach wędrujących przez opuszczoną przez turystów Barcelonę okazywały się fake newsami, to każdy czuł, że puls miasta bije słabiej i gdzie indziej niż dotychczas, a pierzeje ulic z zamkniętymi knajpkami i sklepami czy miejskie parki nagle postrzegaliśmy z zupełnie innej perspektywy.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Kultura; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Przestrzeń do dyskusji"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021