Kultura

Pisarz do przeróbki

Odważne adaptacje dzieł Lema

Adaptacje opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych”: komiks „The Seventh Voyage” Jona J. Mutha. Adaptacje opowiadania „Podróż siódma” z „Dzienników gwiazdowych”: komiks „The Seventh Voyage” Jona J. Mutha. materiały prasowe
Czy Stanisław Lem rzuca na polskich twórców tak duży cień, że boją się adaptować jego dzieła? 100-lecie urodzin pisarza przyniesie na tym polu przełom: bohaterów Lema będziemy mogli oglądać w filmie, komiksie i grze.
„Kongres” w reżyserii Ariego Folmana, na podstawie „Kongresu futurologicznego”.Moviestore Collection/Face to Face/BEW „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana, na podstawie „Kongresu futurologicznego”.

Stanisław Lem nie jest zapomnianym klasykiem. Jego książki ukazują się w nowych wydaniach, w 2011 r. powstała antologia-hołd „Głos Lema”, w której współcześni pisarze i pisarki tworzyli w nawiązaniu do mistrza fantastyki. W 2016 r. mogliśmy oglądać dokument „Autor Solaris” w reżyserii Borysa Lankosza, a rok później czytać biografię „Lem. Życie nie z tej ziemi” pióra Wojciecha Orlińskiego. Lem ma już swoją planetoidę (w zasadzie dwie, bo jedna nosi jego nazwisko, a drugą nazwano Ijontichy – w hołdzie dla popularnego Lemowskiego bohatera) oraz satelitę.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Kultura; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Pisarz do przeróbki"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021