Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Marzec 2021: pięć książek dla młodszych czytelników

Z książki „Wiktor” Z książki „Wiktor” mat. pr.
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Elisabeth Helland Larsen (tekst), Marine Schneider (ilustracje), Jestem Śmierć, przeł. Katarzyna Tunkiel, Krótkie Gatki

Każde dziecko prędzej czy później rozpocznie ze swoim rodzicem rozmowę o śmierci, a dobra książka może w tym pomóc. Tytuł norweskich autorek traktuje temat rzeczowo i subtelnie zarazem. A co najważniejsze, nie trywializuje go. Wręcz przeciwnie, opowiada o śmierci w różnych okolicznościach. Jest tu zatem śmierć wojenna, śmierć ze starości, ale także śmierć małego dziecka. Każda z nich niepozbawiona jest lęku i pytania, co dalej. Nie zdradzę tutaj puenty opowieści. Dość powiedzieć, że nie jest jednoznaczna i prosta.

Okładka książki „Jestem Śmierć”mat. pr.Okładka książki „Jestem Śmierć”

Jacques & Lise, Wiktor, przeł. Iwona Mączka, Wydawnictwo Format

Tytułowy „Wiktor” jest myśliwym, który uwielbia polować na gepardy. Ale pewnego dnia we śnie dopadają go wyrzuty sumienia. Postanawia wejść w skórę (dosłownie i w przenośni) zastrzelonego przez siebie kota i dołączyć do dzikiego stada. Ta surrealistyczna, pełna empatii historia jest doskonale zilustrowana i zaprojektowana. Każda plansza stanowi przemyślany i poetycki obraz i mogłaby stanowić właściwie osobny plakat.

Okładka książki „Wiktor”mat. pr.Okładka książki „Wiktor”

Alan Mils (tekst), Abner Graboff (ilustracje), Żarłoczny koziołek, przeł. Emilia Kiereś, Wydawnictwo Kropka

Jeśli ktoś w dzieciństwie lubił książki ilustrowane i projektowane przez Janusza Stannego i chciałby, by jego dziecko zetknęło się z podobną wizualną wrażliwością, to „Żarłoczny koziołek” będzie idealny. Tytułowy osobnik pożera wszystko, co mu wpadnie między zęby, i nie może się w swoim nienasyceniu zatrzymać. Mamy tu zabawny, groteskowy tekst oraz ilustracje oparte na mocnych kontrastach z wykorzystaniem prostych form.

Okładka książki „Żarłoczny koziołek”mat. pr.Okładka książki „Żarłoczny koziołek”

Marta Altés, Nowy w mieście, przeł. Marta Bręgiel-Pant, Wydawnictwo Tako

Pewnego dnia do wielkiego, barwnego miasta (do złudzenia przypominającego Barcelonę) trafia biały pies, który nie może się w nim odnaleźć. Obserwuje cudze radości i smutki, ale czuje się samotny i wyalienowany. Dopóki na swojej drodze nie spotyka pewnej dziewczynki i jej mamy. Jak to bywa u Altés, książka emanuje pozytywną energią, bogatymi w szczegóły rysunkami oraz historiami ukrytymi na drugim planie.

Okładka książki „Nowy w mieście”mat. pr.Okładka książki „Nowy w mieście”

Sylwia Chutnik (tekst), Magda Kozieł-Nowak (ilustracje), Pudel na dyskotece, Harper Kids

„Pudel na dyskotece” to książka, która ukazuje się w serii „Czytam sobie” przeznaczonej do nauki samodzielnego czytania. A że tytuł przypisany jest do poziomu 1 (najłatwiejszego), tekst jest tu zdawkowy – opowiada o gwieździe disco skonfliktowanej z kocurem. Warto sięgnąć po „Pudla...” dla obłędnych prac Magdy Kozieł-Nowak. To jeden z najlepiej zilustrowanych tytułów całej serii, ukazującej się przecież od wielu lat.

Okładka książki „Pudel na dyskotece”mat. pr.Okładka książki „Pudel na dyskotece”

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną