Kultura

Wszystko można zmienić

Marcin Wicha: Wszystko można zmienić

Marcin Wicha Marcin Wicha Pawel Krzywicki / Forum
Był z niego niezły rozbójnik – mówi Marcin Wicha o Malewiczu, bohaterze swojej nowej książki „Kierunek zwiedzania” o awangardzie, która chciała zmienić świat.
Kazimierz Malewicz – „Czarne i białe. Kompozycja suprematyczna”, 1915 r.AKG/BEW Kazimierz Malewicz – „Czarne i białe. Kompozycja suprematyczna”, 1915 r.

JUSTYNA SOBOLEWSKA: – Zaznacza pan, że nowa książka to nie jest biografia Kazimierza Malewicza, autora „Czarnego kwadratu na białym tle”, tylko fikcja, i tworzy pan osobny gatunek literacki: wystawa. Znajdziemy tu też opowieść o typografii i projektowaniu.
MARCIN WICHA: – Trochę jak w tych serialach, gdzie piszą, że przedstawione wydarzenia miały miejsce, ale niektóre sytuacje, postaci i wypowiedzi zostały zmienione dla celów dramaturgicznych. Często mówimy o obrazach, jakbyśmy pisali opowiadanie, zaglądali do skrzynki i oglądali teatr kukiełek.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszystko można zmienić"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021