Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Telewizje seksu

Seriale zamiast seksu

Sexify. Sexify. Netflix
Kolejne pokolenia uprawiają coraz mniej seksu, przynajmniej tego wymagającego udziału więcej niż jednej osoby. Przybywa za to seriali, które przypominają młodym, że kiedyś to ludzi kręciło, i zachęcają do spróbowania.
Pokolenie.HBO Pokolenie.

Tendencja spadkowa zaczęła się na długo przed pandemią. Amerykański miesięcznik „The Atlantic” poświęcił tematowi większość numeru z grudnia 2018 r. Tytuł z okładki: „Recesja seksualna” („The Sex Recession”), nagłówek: „Dlaczego młodzi ludzie tak rzadko uprawiają seks?”. Autorka Kate Julian przepytała naukowców, ekspertów, psychologów, seksuologów i samych młodych. Z danych m.in. Centers for Disease Control and Prevention’s Youth Risk Behavior Survey wynika, że od początku lat 90. XX w. podwyższa się wiek inicjacji seksualnej.

Ma to dobre strony – bardzo spadła liczba nastoletnich ciąż. Ale ma też złe. Brak stosunków jest łączony z szerszym zjawiskiem unikania intymnych relacji przez młodzież, a ten brak „treningu” nie pozostanie bez wpływu na ich przyszłe, dorosłe życie. Jean M. Twege, profesorka psychologii na uniwersytecie stanowym w San Diego, zauważa w książce „iGen”, że dzisiejsi 20-latkowie mają dwa i pół razy większe szanse na bycie seksualnymi abstynentami niż pokolenie X w ich wieku. Ale także wcześniejsze pokolenia – właśnie X czy Boomersi – uprawiają dziś mniej seksu niż wcześniejsze generacje w ich wieku; od lat 90. do roku 2014 przeciętny dorosły Amerykanin zmniejszył liczbę stosunków z 62 do 54 rocznie.

Trend dotyczy i Polaków. Według raportu „Seksualność Polaków 2017” prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy (badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. osób w wieku co najmniej 18 lat) nasza aktywność seksualna sukcesywnie spada, a mniej niż połowa jest z niej zadowolona. W 2017 r. prawie jedna czwarta dorosłych Polaków przed pięćdziesiątką żyła przez ostatni rok w celibacie. Coraz później też zaczynamy uprawiać seks.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Telewizje seksu"
Reklama