Kultura

Jak przejść przez cień

Jakub Żulczyk: Pewnych rzeczy nie da się naprawić

Jakub Żulczyk (ur. 1983 r.) – pisarz i scenarzysta, debiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”, następnie ukazały się m.in. „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Ślepnąc od świateł”, „Wzgórze psów” i „Czarne słońce”. Jakub Żulczyk (ur. 1983 r.) – pisarz i scenarzysta, debiutował powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”, następnie ukazały się m.in. „Radio Armageddon”, „Instytut”, „Ślepnąc od świateł”, „Wzgórze psów” i „Czarne słońce”. Zuza Krajewska
Główną religią społeczną, ważniejszą niż katolicyzm, stał się jakiś darwinizm, przekonanie, że każdy ma sobie radzić sam, i tak powstało społeczeństwo bezwzględne – mówi Jakub Żulczyk o swojej nowej, mrocznej powieści „Informacja zwrotna”.
„Narracja jest podstawowym narzędziem tworzącym kulturę, jesteśmy zwierzętami, które tworzą narrację”.Zuza Krajewska „Narracja jest podstawowym narzędziem tworzącym kulturę, jesteśmy zwierzętami, które tworzą narrację”.

JUSTYNA SOBOLEWSKA: – Zacznijmy od Jolanty Brzeskiej, zamordowanej działaczki społecznej zaangażowanej w obronę lokatorów przed eksmisjami. W pana nowej powieści śmierć Kalskiej kojarzy się jednoznacznie.
JAKUB ŻULCZYK: – Dla porządku obrad: wydarzenia w książce są wzorowane na faktach, to nie jest powieść reportażowa, jeśli ktoś chciałby ją czytać jako realistyczny zapis afery reprywatyzacyjnej, znajdzie tam mnóstwo nieścisłości. Jednak trudno było mi nie sięgnąć po ten temat.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Kultura; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak przejść przez cień"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021