Kultura

Żeby zająć głowę

Kryminały na lato

W powieści kryminalnej dawno już nie chodzi o triumf dobra nad złem i przywracanie sprawiedliwości tam, gdzie jej nie ma. W powieści kryminalnej dawno już nie chodzi o triumf dobra nad złem i przywracanie sprawiedliwości tam, gdzie jej nie ma. Mirosław Gryń
Wyniki naszego redakcyjnego śledztwa w sprawie najlepszych autorów współczesnych kryminałów są jednoznaczne: jest co czytać latem.
Z cyklicznych badań Biblioteki Narodowej wiadomo, i to się zasadniczo od lat nie zmienia, że najpopularniejsza jest w Polsce literatura obyczajowa. Kryminał, thriller, sensacja – zajmują razem drugie miejsce.Mirosław Gryń/Polityka Z cyklicznych badań Biblioteki Narodowej wiadomo, i to się zasadniczo od lat nie zmienia, że najpopularniejsza jest w Polsce literatura obyczajowa. Kryminał, thriller, sensacja – zajmują razem drugie miejsce.

Co się w Polsce czyta? Weźmy taką historię. Miejsce akcji: Podkowy, nawet nie wioska, ale przysiółek z trzema chatami na krzyż gdzieś w Beskidzie Żywieckim. W jednej z nich sierżant Nowak odnajduje zwłoki starszej kobiety. A prócz trupa ukryte pod schodami, zapraszająco otwarte drzwi do piwnicy. W aucie czeka nastoletni chłopak, domniemany syn i zabójca.

Albo taką: mężczyzna zwleka się z łóżka, bo pies żąda spaceru. Dochodzi szósta rano, wieś spowija jeszcze mgła. Jedyne, co to miejsce wyróżnia, to widoczny z kosmosu, gigantyczny zbiornik na ścieki.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Żeby zająć głowę"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021