Kultura

Dzieci strachy

Dzieci we współczesnych horrorach

Skąd pomysł na uczynienie dzieci bohaterami makabrycznych historii? Skąd pomysł na uczynienie dzieci bohaterami makabrycznych historii? Netflix
Trylogia „Ulica strachu” Netflixa przypomina, że bohaterami i ofiarami współczesnych horrorów są coraz częściej dzieci. Ale nie po to, by dzieci je oglądały, tylko by dorosły widz przeżył na nowo własne dzieciństwo.
Powiększa się kategoria horrorów, których bohaterami i bohaterkami są dzieci.Netflix Powiększa się kategoria horrorów, których bohaterami i bohaterkami są dzieci.

Dzieci również lubią się bać. W świecie gier niesłabnącą popularnością cieszy się kierowana do młodszych odbiorców seria „Five Night’s at Freddy’s”, w której należy przetrwać ataki „animatroników”, czyli wyglądających jak urocze maskotki potworów. W księgarniach znaleźć można cykl „Kroniki Wardstone” Josepha Delany’ego, gdzie przygodowa opowieść o nastoletnim uczniu łowcy czarownic nader często skręca w stronę grozy jeżącej włosy na karku nawet dorosłego czytelnika. Niezwykle głośną, zarówno jako powieść autorstwa Neila Gaimana, jak i nominowana do Oscara animacja, była przerażająca „Koralina”, szczególnie popularna wśród kilkunastoletnich dziewczynek. Na ekrany kin również co rusz trafiają straszne historie dla najmłodszych, od „Wiedźm” (w 2020 r. mogliśmy oglądać nową adaptację książki Roalda Dahla z Anne Hathaway), przez „Rodzinę Addamsów”, „Nawiedzony dwór” z Eddiem Murphym, po „Gęsią skórkę” na podstawie książek R.L. Steine’a, i „Zegar czarnoksiężnika” z Jackiem Blackiem i Cate Blanchett, który wyreżyserował absolutny specjalista od krwawej i makabrycznej grozy Eli Roth („Hostel”, „Śmiertelna gorączka”).

Powiększa się też kategoria horrorów, których bohaterami i bohaterkami są dzieci. Te filmy i seriale mają w sobie wiele z historii przygodowych, ale są na tyle przerażające, a niekiedy również brutalne, że trudno wyobrazić sobie oglądającą je dziesięciolatkę. Najgłośniejszym przykładem z ostatnich lat jest kultowy już obecnie serial „Stranger Things” – opowieść o przyjaźni, o grach planszowych, o pierwszej miłości, z mnóstwem uroczych dziecięcych postaci, przesycona nawiązaniami do klasyków pokroju „E.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci strachy"
Reklama