Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kultura

Bunt pod Złotą Palmą

Gender w Cannes

Julia Ducournau z Sharon Stone, która wręczyła jej Złotą Palmę. Julia Ducournau z Sharon Stone, która wręczyła jej Złotą Palmę. Johanna Geron/Reuters / Forum
Złota Palma dla 37-letniej francuskiej reżyserki Julii Ducournau, autorki szokującego „Tytana”, to największa niespodzianka festiwalu, który powrócił po rocznej przerwie wywołanej pandemią. Nagrodzono transgresyjne, pionierskie kino, przywracające wiarę w nieposkromioną siłę wyobraźni.
Kadr ze zwycięskiego „Tytana”.materiały prasowe Kadr ze zwycięskiego „Tytana”.

Odbierając cenną nagrodę z rąk Sharon Stone, zaskoczona Ducournau przyznała, że zrobiła ten film z wewnętrznej potrzeby afirmacji bardziej płynnego, inkluzywnego świata. „Dziękuję jury za otwarcie się na różnorodność, a także za to, że miało odwagę wpuścić na salony potwory”.

Mało kto stawiał na ten wywrotowy, budzący olbrzymi sprzeciw znacznej części widowni film najmłodszej uczestniczki głównego konkursu i zaledwie jednej z czterech biorących w nim udział reżyserek. Recenzent prestiżowego „Guardiana” nazwał go zwyczajnie głupim i dał tylko dwie gwiazdki na pięć, co pokazuje, jak bardzo krytycy czasami się mylą.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Festiwal w Cannes; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Bunt pod Złotą Palmą"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021